• adaydreamer217

The Last of Us Part II İncelemesi

Platform : PS4

Çıkış Tarihi : 19 Haziran 2020

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : Naughty Dog

Geliştirici : SIEE


 Gaming animation of futuristic aircraft

Yıl 2013, zombilerin trend olduğu sıcak yaz günlerinden birinde çıkışını gerçekleştirmişti The Last of Us. Peki neden bu oyun çıktığı an gündeme böyle oturmuştu? Neden bizleri bu kadar çok etkilemişti? Zombi alanında düzinelerce film, dizi, oyun olmasına rağmen bu oyunun aralarından sıyrılmasının nedeni neydi? Elbette ki oyuncuya yaşattığı duygulardı! Daha ilk 10 dakikasında ağzımızı açık bırakan, bizleri şok eden ve hatta gözlerimizi yaşartan sahnelere tanıklık etmiştik. Oyun, o acımasız dünyayı bizlere harika bir şekilde aktarıyordu. Üstüne bir de Joel ve Ellie’nin arasındaki o bağı (baba-kız ilişkisini) görmek bizleri duygusal açıdan zirveye taşımıştı. Peki devam oyunu olan The Last of Us Part II bizlere aynı şekilde duygu ve acımasızlığı yansıtabilen bir oyun mu olmuş? Gelin buna incelememizde birlikte karar verelim.


HİKAYE

Oyun bizlere ilk oyunun bittiği yerden açılışını yapıyor. Muhteşem bir sinematik anlatım ile ilk oyunun minik bir özetini görüyoruz. İlk oyunda hikayemiz, Joel ve Ellie’nin Ateşböcekleri'nin elinden kurtulup, Joel’in kardeşi Tommy’nin yanına -Jackson kasabasına- dönerken sona ermişti. Başlangıçta bizlere yeni karakterler tanıtımı eşliğinde Jackson kasabasındaki topluluk gösteriliyor. Aradan geçen 4 yılın sonunda Ellie artık daha savaşçı, daha hırslı ve kendi doğruları olan bir genç kadına dönüşmüştür. Joel ise yaptığı seçimin izlerini hala taşımakta ve kendi içinde bununla hesaplaşmaktadır. Oyun Ellie’nin devriyeye çıkması ile hikayeye ilk adımını atıyor. Hikayenin ilk başlarında o kadar çok sinematik mevcut ki adeta mısır patlatıp film izler gibi ekran başında keyifle izliyorsunuz.


Hayran kitlesinin tam ortadan ikiye yaran hikayeye ait daha fazla detaylara giremiyorum çünkü spoiler içermesini istemeyiz. Kimi grup oyunun hikayesini beğenirken kimi grup çok ağır bir şekilde eleştiriyor. Bence aslında olay oyuncuların ikinci oyundan ne beklediğinde bitiyor. Yapımcılar kesinlikle bütün oyuncuların beklentisi dışında bir hikaye sunmuş bizlere. Bu da ikincisinin, önceki oyunun gölgesi altında kalmamasını sağlamış. Bir de oyunu kesitler halinde Youtube'dan izlemiş oyuncular bulunmakta. Bu izleyicilerin yorumlarını çok da fazla dikkate almamak gerekir. Zira oyunu baştan sona bitirmez ve ara kesitler ile bütününü değerlendirmeye kalkarsanız, oyunu hiç ama hiç sevmeyen gruba girmeniz çok normaldir.


OYNANIŞ

Oyun bizlere o kıyamet atmosferini ve acımasızlığı harika yansıtıyor. Oyunda çeşit çeşit düşman ile yüzleşiyoruz. Bunlar ana başlıkta insanlar ve hastalıklılar olarak ikiye ayrılsa da kendi içlerinde çeşitliliğe sahipler. Artık düşmanlarınız izinizi sürebilmek için üzerinize köpeklerini salabiliyor. Kokunuzu takip eden köpekler başınıza gerçekten bela olabiliyorlar. Onun dışında her bir düşmanın kendine ait adı bulunmakta. Düşmanlarınızın ölen arkadaşlarının ardından isimlerini haykırmaları gerçekçiliği oldukça arttırıyor.


Oyunda oldukça hoş detaylar mevcut. Örneğin bir evde etrafı yağmalarken capcanlı, güzel bir çiçek gördüm ve bu kıyamet gibi dünyada kim ola da çiçek yetiştire diye düşündüm. Tam o anda evde yaşayan insanlar saklandıkları yerden çıkıp üzerine çullandı ve beni boğmaya başladılar. Adamlar böyle ufak tefek detaylara bile dikkat etmişler. Oyun açık dünya değil ancak bazı bölgeler oldukça geniş ve bu sayede açık dünyada gezme hissiyatı oluşuyor. Yerde sürünme dinamiği oyuna harika yedirilmiş, çimlerin arasında sessizce sürünmek size kendinizi bir avcı gibi hissettiriyor.


Çatışma dinamiklerine gelirsek, yeni gelen sıyrılma mekaniği gerçekten çok başarılı olmuş. Kapışmanın ortasında anlık bir heyecan ile rakiplerinizi pencereden atabiliyorsunuz mesela. Fakat onlar da boş durmuyor, sizi tutup birlikte düşmenize ve yerde adeta güreşmenize sebep olabiliyorlar. Hastalıklılar yine aynı çeşitliliğe sahip, sadece ek olarak bir tane daha yeni tür görüyorsunuz. Oyunda silah ve kendinizi geliştirme mevcut. Oyunda bir seviye sistemi bulunmamakta ancak ilerledikçe yetenek puanları alıyorsunuz. Bu yetenek puanlarını etrafta topladığınız dergilerden de açabiliyorsunuz. Mesela bir silah dükkanındaki silahlar ile ilgili bulduğunuz bir dergi sizlere farklı silah yetenekleri açıyor. Silahlar ise topladığınız teçhizatlar ile daha iyi hale getirilebiliyor.


GÖRSELLİK

Oyunun en can alıcı kısımlarından birisi hiç şüphesiz grafikleridir. Artık yeni nesle geçmeye çeyrek kala neslinin son oyunlarından biri olmasına rağmen hiç şüphesiz gözünüze yeni neslin bir ürünü gibi gözükecektir. Karakterlerin yüz animasyonları, çevre detayları, ışıklandırmalar tek kelimeyle kusursuz gözüküyor. Zaten hikayeyi gerçekçi anlatmayı başarmasının temel nedeni karakterlerin sizlere duygularını müthiş şekilde aktarabilmeleri. Düşmanlarınızı boğarken Ellie’nin yüzündeki o ifade oyunu kapattıktan sonra bile ürpermenize neden oluyor. Kıyamet atmosferini bu kadar güzel yansıttığı için de görsellikten tam puan alıyor.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyunun seslendirmesi tek kelimeyle bir şaheser olmuş. Troy Baker (Joel) ve Ashley Johnson (Ellie) her duyguyu bizlere harika yansıtmışlar. Oyunun dublaj kısmı da çok başarılı gerçekleştirilmiş. Müzikler, yine ilk oyundaki gibi kulağa oldukça güzel geliyor ve kulağınızdaki pası alıyor. Hatta ve hatta, oyunda gitar çaldığınız ve şarkılar söylediğiniz sahneleri adeta konser dinler gibi dinliyorsunuz. Dilerseniz gitar çalma sahnelerinde kendiniz de bir şeyler çalabiliyorsunuz ve seçtiğiniz nota oyuna görsel olarak aynen yansıyor.


DEĞERLENDİRME

The Last of Us Part II bizlere muhteşem bir deneyim sunuyor. Eğer ilk oyunun benzerini bekliyorsanız sizi biraz üzebilir ama şu bir gerçek ki oyun anlatmak istediği şeyi çok iyi anlatıyor. Eğer son kapanışa kadar sabrederek oyunu oynarsanız, oyunun vermek istediği mesajı net şekilde anlayacağınızı düşünüyorum. Kim ne derse desin oyun içerisinde çok fazla emek barındırıyor ve kuşkusuz oyun dünyasının en iyilerinden birisi.FAYDALI LİNKLER

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP9000-CUSA10249_00-THELASTOFUSPART2

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/the-last-of-us-part-ii99 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör