• adaydreamer217

Star Wars Jedi: Fallen Order İncelemesi

Platform : PC / PS4 / XBOX One

Çıkış Tarihi : 15 Kasım 2019

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : Electronic Arts

Geliştirici : Respawn Entertainment


 Gaming animation of futuristic aircraft

Yıllardır Star Wars hayranları olarak hikayesi olan bir single player oyunun çıkmamasından yakınır dururuz. Halbuki bu kadar büyük bir ismin nasıl olur da piyasada bu kadar az sayıda kaliteli yapımı olabilir... 2017 yılında çıkan Star Wars Battlefront 2'nin bir campaign kısmı mevcuttu ancak benim gibi birçok fanı mutlu etmeyi başaramadı. Ve en sonunda 2018 E3 fuarında ismini duyurdukları andan itibaren eminim benim gibi sizler de Güç'te bir dalgalanma hissetmişsinizdir...

HİKAYE

Jedi Fallen Order, bizleri Anakin Skywalker'in Darth Vader olduğu ve Jedi tapınağını basmaya gittiği an itibariyle başlayan Order 66'dan kurtulmayı başarmış olan bir Padawanın hikayesini anlatıyor. Aradan geçen 5 yılın ardından Jedi birliği dağılmış, Cumhuriyet yerini İmparatorluğa bırakmıştır. Jedi'lardan hayatta kalanlar galaksinin dört bir yanına dağılmış ve yeni bir umut arayışı ile kendi hallerinde hayatta kalmaya çalışmaktadırlar.


Ana karakterimiz Cal Kestis de bu hayatta kalmaya çalışan Jedi'lardan biridir. Güç ile bağlantısı yaşadığı bir olay sonucunda zarar görmüştür. Bu olay örgüsü aslında yavaş yavaş yeni güçlerin açılması ile gittikçe güçlendikleri hissini oyunculara vermek için yapılmış diye düşünüyorum. Zira oyunda Jedi Knight serisi kadar fazla Force çeşidi bulunmamakta. Ama Padawan olduğumuzdan dolayı da bu durum çok sırıtmıyor. Force Unleashed oyunundaki Starkiller ile yaptığımız "Güç Fantazisi" (Over Powered) ile etrafı dağıtmaktansa bunu tercih ederim.


Hikayenin başlarında Jedi kimliğimiz ortaya çıkıyor ve İmparatorluk peşimize Inquisitor'ları yani Karanlık Taraf'ı kullanan ve Karanlık Taraf'a düşmüş Jedi'ları gönderiyor. Onlardan kaçarken, bir takım kişiler tarafından kurtarılıyoruz. Bizden ne istediklerini anlatmaya başlıyorlar ve macera başlıyor. Hikaye ilerledikçe yeni karakterler ile tanışıyor ve onlarla dostluk kuruyoruz. Bu dostlardan en önemlisi bize yolculuğumuz boyunca eşlik eden ve canımızı belirli oranda doldurabilmemizi sağlayan BD-1 isimli minik, tatlı bir droid.


OYNANIŞ

Oyundaki düşman çeşitliliği gayet yeterli seviyede. Boss'lar haricinde Stormtrooper ve farklı türlerde yaratıklar ile de kapışıyoruz. Nihayet bir Jedi olduğumuzu hissedip Stormtrooper'lara tek atabiliyoruz. Oyundaki İnsansılar (Humanoid), -Star Wars'un haklarını elinde bulunduran Disney'den beklendiği üzere- parçalanmıyor ancak yaratıkları ışın kılıcınız ile ortadan ikiye üçe bölebiliyorsunuz.


Oyun ilerledikçe yeni yetenekler açılıyor. Etraftan bulduğumuz geliştirmeler ile seviye atlayarak minik BD-1'in heal stimlerinin sayısını arttırabiliyoruz. Yeni yetenek puanları ile sağlığınızı veya Güç'ünüzü arttırabildiğiniz gibi yeni dövüş hareketleri elde ediyorsunuz. Bunlarla beraber oyunda ışın kılıcınızı, geminizi, BD-1'i ve karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz (customize). Kıyafet çeşitliliği konusunda maalesef yelpazeniz çok geniş olmasa da sizlere sunulan belli başlı kıyafetler ve renkler mevcut. Ayrıca ışın kılıcınızın rengi ve kabzasıyla oynayabiliyorsunuz. Burada seçenekler nispeten daha tatmin edici sayıda. Gelen güncellemeler ile özelleştirme anlamında birkaç ekleme yapılmış olmasına rağmen keşke daha fazla çeşitlilik olsa diyorsunuz.


Bana göre en büyük problem kayıt noktalarıydı. Öldüğünüz zaman baya bir geriye gidip aynı düşmanlarla defalarca çatışmak yorucu bir durum. Neyse ki Dark Souls gibi yüksek bir yerden düşünce bu kayıt noktalarından değil, hemen düştüğümüz yerden başlıyoruz. Ayrıca benim hoşuma gitsede bazı oyuncuların platform mekaniklerini beğenmediğini Uncharted ve Tomb Raider'ın Star Wars halini oynadıklarından şikayet ettiklerini duydum. Ancak şunu kabul etmek gerek ki, oyun bu platform mekaniklerini kendisine çok iyi uyarlamış. Öyle ki; kendinize bu atlama zıplama mekaniklerini neden daha önceki oyunlarda kullanmadıklarını ve size bir Jedi olduğunuzu neden hissettirmediklerini sorarken bulabilirsiniz.


Oyunda bir multiplayer yok bunu eksi olarak göremeyiz belki ama olsa da nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyorum.


GÖRSELLİK

Oyunun grafikleri göze oldukça güzel gözüküyor. Çevre detayları, gezegenler son derece hoş tasarlanmış. Karakterlerin yüzleri de oldukça güzel duruyor. Bir tek gözüm Cere Junda'nın dışarı fırlamış gözlerine çok takıldı. Model aldıkları kadının gözlerinin öyle olmamasına rağmen oyunda neden böyle oldu merak ettim doğrusu. Işın kılıcının karanlık mağaralarda etrafı aydınlatması çok iyi düşünülmüş ve görselleştirilmiş bir detay. PC'de herhangi bir optimizasyon sorunuyla karşılaşmadım. Sadece aralarda belirli bug'lara denk geliniyor (duvarın arasında sıkışma, koşma animasyonunun sapıtması gibi).


MÜZİK VE SESLENDİRME

Genel olarak Star Wars oyunlarının müzik ve seslendirme kısmına gelindiğinde çok fazla söylenecek bir söz yok diye düşünüyorum. John Williams'ın şahane müziklerini oyunda duymak gerçekten harika bir atmosfere sokuyor oyuncuyu. Onun dışında oyun için geliştirilen müzikler de gayet başarılı ve tam anlamıyla Star Wars müzikleri.


DEĞERLENDİRME

Oyunu baya övdüm ama bir Star Wars hayranı olarak hikayesi olan bir oyuna kavuşunca yermeye gönlüm pek el vermedi. Sonuç olarak siz de benim gibi bir Star Wars hayranı iseniz bu oyunu zaten kaçırmamanız gerekiyor. Bu evrene aşina olmayanların bile eğlenerek oynayacağı bir yapımla karşı karşıyayız. Nihayet yıllar sonunda sinematik anlatıma sahip ve hikaye odaklı güzel bir Star Wars oyununa kavuştuk. Ufak tefek hatalar ve eksiklikler dışında çok başarılı bir oyun olmuş. Güç sizinle olsun!FAYDALI LİNKLER

https://www.ea.com/games/starwars/jedi-fallen-order?isLocalized=true

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP0006-CUSA12529_00-RESPAWNSWBIRDDOG

https://store.steampowered.com/app/1172380/STAR_WARS_Jedi_Fallen_Order/

https://www.epicgames.com/store/tr/product/star-wars-jedi-fallen-order/home

137 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör