• soulsofdusk

Sea of Thieves İncelemesi

Platform : PC / XBOX One / XBOX Series X

Çıkış Tarihi : 20 Mart 2018

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : Xbox Game Studios, Microsoft Studios

Geliştirici : Rare Ltd.


 Gaming animation of futuristic aircraft

2003 yılında Karayip Korsanları filmi ile sempati kazandığımız “korsancılık” ruhunun ister istemez oyun dünyası içerisinde de arayışına girmiştik. Arada korsan teması içerikli oyunlar görsek de, bu alanda açlığımızı gidermeye yeterli olmamıştı. Nihayet bu arayışımız 2018 yılında "Sea of Thieves" ile son buldu. Ekip arkadaşlarınız (tayfanız) ile beraber atılacağınız maceralarda sizleri neler bekliyor gelin beraber bakalım.

HİKAYE

Ana temaya dikkat ettiğimizde bu oyunun hikaye modunu sizlerin kurgusu ve tercihleri meydana getiriyor. Elbette arka planda alınan görevlerle oyunun sizlere sunduğu hikayeleri de mevcut. Çok oyunculu ve çevrimiçi olmasının avantajlarını size sonuna kadar sunuyor. Örneğin, bir hazine avından geri dönüyorsunuz ve mürettebatınızla geminizi ağzına kadar hazine ile doldurmuşsunuz. Benden size tavsiye; hemen rahatlamayın. Saatler süren emeğinize konmak isteyen diğer “korsan" oyuncular peşinizi hemen bırakmayacaktır. Bir şekilde onları alt ettiniz, rüzgarı arkanıza aldınız ve en yakın limana doğru rota belirlediniz. Ben yine de rahat etmeyin derim. Bu kezde yedi denizlerin efsanevi yaratıklarının (Megaladon, Kraken) veya hayalet gemilerin gözleri sizin üzerinizde olacaktır. İşte Sea of Thives'in hikayesini bu olasılıkların birleşimi ve sizin seçimleriniz olarak özetleyebiliriz.


OYNANIŞ

Oyun size kısa süreli bir eğitim kısmı sunsa da, oyunu tam anlamı ile öğrenmek için uzun bir süre ekran başında mesai harcamanız gerekiyor. Çünkü bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği seviye (level) sistemi üzerine kurulu olmaması. Bunu şöyle özetleyebilirim; oyuna aylarını veya yıllarını harcayan bir oyuncu ile aranızdaki tek fark kozmetik olarak adlandırılan görsellikler ve zamanla elde edilen oyun içi tecrübe. Yani oyuna yeni başlayan bir kişinin yeteneğine bağlı olarak 2 yıllık bir oyuncuyu alt etmesi gayet mümkün. Bu da yanında olumlu ve olumsuz tarafları getiriyor. Olumlu tarafı yukarıda da bahsettiğim gibi kısa sürede korsan dünyasında kendi adınızı tecrübeli oyunculara bile duyurabiliyorsunuz. Olumsuz tarafına baktığımızda ise oyun bir noktadan sonra seviye ve yetenek farklılığı sunmadığından kendinizi amaçsız hissetmenize neden olabiliyor.


Oyunda yapılacaklardan bahsetmemiz gerekirse 4 adet başlık altında görevler mevcut. Bunlar Gold Hoarders, Order of Souls, Merchant Alliance ve Reaper Alliance. Gelin hepsini birkaç cümle ile tanıyalım.


#1 Gold Hoarders: Bu görevler en meşakkatli olan görevlerdir. Kendi içinde ikiye ayrılır. Birisi bildiğiniz size verilen harita üzerinden adaya gidip az biraz pusula bilgisi ile çarpı işaretli noktayı bulma ve hazineyi çıkarma görevleri. Diğeri ise biraz daha zaman harcamanız gereken kademeli bilmeceye dayalı hazine bulma görevleri. Size küçük bir tavsiye; ağlayan bir sandığa denk gelirseniz enstrüman çalmaya hazır olun, yoksa geminiz denizin dibini boylayabilir.


#2 Order of Souls: Bu görevlerde ise çeliğin sesinin kulaklarınızda çınlamasını yeterince hissedebiliyorsunuz. Adalardaki çeşit çeşit lanetli iskeletler ile dalga dalga savaşarak kaptanlarının kellesini geminize ganimet olarak götürüyorsunuz. Bu noktada işin esprisi her iskeletin kendine has kuvvetli ve zayıf noktaları bulunmakta. Doğal olarak stratejinizi buna göre belirlemeniz gerekiyor. Buradaki geliştirilmesi gereken en önemli nokta ise oyundaki dövüş sisteminin sığ olması.


#3 Merchant Alliance: Kargoları size verilen süre içerisinde talep edilen lokasyona yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Burada da dikkat etmeniz gereken en önemli şey kargolarınızı geminin doğru noktalarında istifleyerek en güvenli şekilde ulaştırmak.


#4 Reaper Alliance: Ana tema başka gemileri (yapay zeka veya gerçek oyuncu) batırmak ve onlardaki ganimete el koymaktır.


Yukarıda bahsedilen görevleri yaparken tek bir konuya odaklanarak ganimetlerinizden daha hızlı para elde edebilirsiniz. Bunun için de, görevleri aldığınız lokasyonda bulunan kişilerden "boost" olarak kabul edebileceğiniz bayraklar mevcut. Bu bayrakların seviyeleri arttıkça sattığınız ganimetlerden daha fazla gelir elde edeceksiniz. Seviye 5 olduktan sonra dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü diğer oyuncular bu seviyeye ulaştığınızda peşinizden ayrılmayacaklardır. Sizin geminizi batırdıkları taktirde bayrağınız başkaları tarafından yüksek miktarda ganimet olarak satılabiliyor.


Oyundaki elde ettiğiniz paralar ile görsel özelleştirmeler veya eşya alınabiliyor. Ancak bu eşyaların görsellik dışında herhangi bir katkısı bulunmuyor, yani tamamı kozmetik ürünler. Kazandığınız para ve seviyeler doğrultusunda üzerinizdeki kıyafetten, elinizdeki tüm ekipmana kadar görsel özelleştirmeler satın alabiliyorsunuz Kozmetikte en eğlenceli bulabileceğiniz kısım, geminiz (yelken, güverte, toplar vs.) üzerinde yapabileceğiniz süslemelerdir.


Gemilerden bahsetmişken üç çeşit geminiz bulunmakta ve oyuncu sayısına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Galleon dört oyuncu ile rahat kullanılabiliyorken, Sloop tarzı ufak gemileri tek kişi bile kullanabiliyorsunuz. Ancak bir korsan oyununa göre gemi çeşitliliğini az bulduğumu belirtmeliyim. Başka kişilerle beraber kuracağınız iletişim ise diğer oyunculara karşı sağlayabileceğiniz üstünlüğün merkezini oluşturuyor.


GÖRSELLİK

Oyun görsel olarak çizgi film tarzı grafiklere sahip olsa da derin denizlerde geçirdiğiniz uzun sürelerde, deniz ve su grafiklerinin ne kadar muazzam olduğuna tanıklık edeceksiniz. Işık ve deniz efektlerinde en başarılı oyunlardan biri olarak kabul edilebilir. PC tarafında herhangi bir optimizasyon sorunu ile karşılaşmadım. FPS değerleri son derece stabil ve görsellik ise gayet akıcı olarak karşımıza çıkıyor.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyunun müzikleri gerek en sakin anlarda gerekse de çatışma anlarında sizlere korsanlığı sonuna kadar hissettiriyor. Saatlerce oynayıp tam da yorgun düştüğünüzü hissettiğiniz anlarda mürettebatınızdan biri eline akordiyonu alıp kulağınızın pasını silerek yorgunluğunuzu size unutturabiliyor. Ganimetleri sattıktan sonra tavernada çalan müzikler eşliğinde iki tek atasınız da gelmiyor değil. Oynanış sırasında duyduğunuz top, silah, kılıç sesleri de tatmin edici olmuş.


DEĞERLENDİRME

Beklenilen korsan oyununa -bazı kusurları olsa da- yıllar sonra kavuşabildiğimizi düşünüyorum. Oyun genel olarak yapılacak aktivitelerde çeşitlilik sunsa da tekrara düşme hissiyatından kurtulamadığınız zamanlar oluyor. İşte tam bu noktada; oyunun sürekli güncellemelerle kendini yenilemesi ilaç gibi geliyor. Yine de daha kat etmesi gereken yol var.


Günün sonunda korsan temasının neredeyse tek örneği olup sizleri çoklu oyuncu deneyimi ile ekran başına kitliyor. "Microsoft Game Pass" ile oldukça uygun fiyata oyunu deneyimleme imkanına sahipsiniz. Siz de benim gibi korsan teması tutkunu iseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/1172620/Sea_of_Thieves/

https://www.xbox.com/tr-TR/games/sea-of-thieves

https://www.seaofthieves.com/

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/sea-of-thieves/9p2n57mc619k?activetab=pivot:overviewtab
122 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör