• adaydreamer217

Marvel's Avengers İncelemesi

Platform : PC / PS4 / PS5 / XBOX One / Xbox Series X

Çıkış Tarihi : 14 Ağustos 2020

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : Square Enix

Geliştirici : Crystal Dynamics, Eidos-Montréal, Crystal Northwest, Nixxes Software


 Gaming animation of futuristic aircraft

Günümüzde neredeyse tüm süper kahramanların kendilerine ait oyunları çıkmakta.Geçtiğimiz yıllarda Batman Arkham serisi ve Spider-Man oyunlarıyla süper kahraman oyunlarını zirveye taşıdıklarını göz önünde bulundurursak bir Avengers oyununun duyurulmaması neredeyse imkansızdı. Sinema dünyasında muhteşem bir başarı elde ettikten sonra gözlerimiz oyun dünyasındaki Avengers'a çevriliyor. Peki "Marvel's Avengers" kendisinden önce çıkmış bu oyunların ötesine geçebilmiş mi buna bir göz atalım.

HİKAYE

Oyun bizlere A-Günü (Avengers Day) adlı kahramanlarımıza ait özel bir gün ile açılışını yapıyor. Bu günde hayranların süper kahramanları görebilme ve onlara minettarlıklarını sunma şansı veriyor. Bu noktada Kamala Khan isimli genç bir kız ile oyuna başlıyoruz. Kendisi sıkı bir Avengers destekçisi. Etrafta dolanıp çizgi romanları toplayıp V.I.P katına çıkmaya çalışırken kahramanların bazıları ile denk gelip sohbet ediyoruz. Tam sahneye çıkışlarını gerçekleştirdikleri sırada San Francisco köprüsünün yakınlarında bir patlama meydana geliyor ve Avengers ekibi birleşip bu patlamaya doğru yola çıkıyor. Bu kısa yolculukta kahramanları tek tek deneyimleme şansını elde ediyoruz. Nihayetinde bir şekilde patlama ve ardından yaşananların bir tuzak olduğunu fark ediyor ve Captain Amerika'nın ölümüne tanıklık ediyoruz.


Aradan 5 yıl geçiyor ve Avengers üyeleri dağılıyor. Kamala Khan ise onları tekrar bir araya getirmek amacıyla elde ettiği ipuçlarını bir araya getirerek bir yolculuğa başlıyor. Açıkçası hikaye olarak beklediğimden iyi çıktı diyebilirim oyun. Elbette çok derinliği var diyemem ama bazı sahneler oyuncunun yüzünde hoş bir gülümsemeye sebep oluyor.


OYNANIŞ

Oynanış kısmı maalesef biraz yetersiz kalmış oyunun. Oyun çok fazla tekrara düşüyor ve zemini aslında eşli oynanış (Co-Op) için hazırlanmış durumda. Hikaye görevlerinde dahi, bunu net bir şekilde hissediyorsunuz. Tabi bazı hikaye görevleri gerçekten çok güzel hazırlanmış olsa bile genele baktığınızda aslında mimarisi hep aynı şekilde oluşturulmuş. Oyunda eşli oynanış görevleri sırasında eşleştirmeler, oyuncu sayısı çok olmasına karşın birazcık uzun sürüyor. İsterseniz bu görevleri tek başınıza da oynayabiliyorsunuz ve oyun yanınıza diğer kahramanları yapay zeka kontrolünde veriyor. İlginç bir şekilde yapay zeka beni çoğu kez kurtardı, düştüğüm durumlarda yeniden canlandırıp savaşa hazır hale getirdi. Savaş sırasında da yanınızda boş durmuyor bu yapay zeka ve oldukça iyi işler çıkarıyor.


Oyunda "ganimet (loot)" sistemi mevcut ve etrafta bulduğunuz kutulardan veya sandıklardan eşyalar düşürüp yenilerini ve daha iyilerini elde ediyorsunuz. Bir RYO (RPG) gibi bu eşyaların seviyeleri ve "stat" dediğimiz ek katkıları söz konusu. Maalesef görsel açıdan bir etkisi olmasa da, yetenekleriniz üzerindeki etkisi sizleri bugün ne giysem moduna sokuyor. Yalnız bu durum bazen etrafta eşya peşine düşülmesi sebebiyle oyunun aksiyonu havasına zarar verebiliyor.


Kahramanlar arasından en çok "Black Widow" ile oynamayı sevdim. Birçok oyuncu "Hulk" karakterini çok sevmemiş olmasına rağmen ben onu da baya eğlenceli buldum. Karakterlerin üçer tane özel yetenekleri bulunmakta ve bunları PC'de 1-2-3 tuşları ile aktive ediyoruz. Üçüncü özelliği aktif ettiğiniz zaman diğerlerine göre daha güçlü olduğunu görüyorsunuz. Karakterlerin yetenek ağaçlarına girdiğinizde ise "Primary", "Specialty" ve "Mastery" olarak üç ana başlık görüyoruz, onların altında da alt başlıklar bulunuyor (örneğin; yakın saldırı, uzak saldırı veya özel yetenekler için) ve yetenek ağacı dallanıp budaklanıyor. Yetenekler oldukça fazla olduğundan karakterinizin seviye atladıkça kazandığı güçler oldukça tatmin edici oluyor.


GÖRSELLİK

Gelelim en büyük sıkıntıların yaşandığı yere görselliğe. Oyunu denediğim PC versiyonunda görsellik gayet hoş olsa da kesinlikle çok ciddi bir optimizasyon sıkıntısı var. Oynarken çok fazla ani FPS düşüşleri olabiliyor. Benim ekran kartından mıdır bilmiyorum ama arada dokuların (texture) geç yüklendiğini de şahit oldum. Yinede çevre detayları karakterler ve efektleri düşününce oyun iyi diyebileceğimiz bir görselliğe sahip. Umarım gelecek olan güncellemeler ile optimizasyonu daha iyi hale getirirler.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyunun müzikleri çok akılda kalıcı olmasa da savaşırken arka fonda idare eder diyebileceğiniz şekilde olmuş. Bir süre oynadığınız bir oyunu kapattıktan sonta da müziklerini mırıldanırsınız ya, Avengers'ta o olmuyor işte. Sadece "Iron Man"in bazı sahnelerinde güzel, gaza getiren müzikler işittim diyebilirim. Seslendirme kısmı ise gayet başarılı. Ara sahnelerde, diyaloglarda o Avengers ruhunu yakalayabiliyorsunuz karakterler arasında.


DEĞERLENDİRME

Oyun, girişte bahsettiğim önceki süper kahraman oyunları kadar başarılı olmasa da sizleri bir şekilde eğlendirmeyi başarıyor. Nihayet sevdiğiniz karakterleri oynayıp üstüne bunları Co-Op olarak arkadaşlarınızla veya diğer oyuncularla denemek gerçekten güzel olmuş. Yapımcıların açıklamalarına göre yeni karakter ve hikayeler yakın gelecekte yayınlanacakmış, hem de ücretsiz olarak. Bunlar oyunu oynama süresini arttıran hoş detaylar olsa bile yinede çok sıkı bir Avengers hayranı değilseniz indirime girmesini bekleyebilirsiniz.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/997070/Marvels_Avengers/

https://avengers.square-enix-games.com/en-us/

https://store.playstation.com/tr-TR/product/EP0082-CUSA14030_00-BASEGAME0001SIEE

https://www.xbox.com/tr-TR/games/marvels-avengers98 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör