• Gürhan G.

Mafia: Definitive Edition (Remake)

Platform : PC / PS4 / XBOX One

Çıkış Tarihi : 25 Eylül 2020

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : 2K

Geliştirici : Hangar 13


 Gaming animation of futuristic aircraft

2002 yılında çıkışını gerçekleştiren Mafia: The City of Lost Heaven, oyun dünyasına adeta bomba gibi düşmüştü ve o dönemler bir başyapıt niteliğindeydi. Grafikleri çığır açmış, müzikler ve seslendirme şahaneydi. Ama en önemlisi o dönemde her ne kadar hikayesi ile öne çıkan oyunlarla tanıştıysak da Mafia tek kelimeyle oyun dünyasındaki en iyi hikayeye sahipti.


Daha sonra 2010 yılında çıkan Mafia 2 de oldukça beğenilmişti. Benim gibi ilk oyuna hayran olanlar, oyunun hikayesini ilkine göre göre zayıf bulmuş olabilir. Ama nihayetinde yine severek oynamıştık. Ancak 2016'da çıkan ve bitirmeyi dahi hala beceremediğim Mafia 3 ile serinin tam anlamıyla düşüşüne tanıklık edip hüzne bürünmüştüm. Düşene vurulan diğer tekmeler ise Mafia 2 ve Mafia 3 oyunlarının, remastered versiyonlarından gelmişti. Remake olmadıklarını farkındayım ancak grafikleri hiç mi süslemezsiniz be kardeşim. Bir de üstüne fiyatları eklendiğinde oyunun yapımcısı Hangar 13 ile tamamen küsmüştüm.


Yine de ilk oyunun remake olarak yapılacağı açıklandığında istemsizce ufak bir heyecana kapıldım. Oyun çıkışını gerçekleştirdiği gibi hemen alıp deneyimledim. Acaba Hangar 13 yine aynı hataları yapıp Mafia severleri tekrar üzecek miydi, yoksa sürpriz bir şekilde gönlümüzü almayı başaracak mıydı?


HİKAYE

Oyunumuz 1938 yılında ana karakter olan Thomas (Tommy) Angelo’nun dedektif Norman ile buluşmasıyla başlıyor. Oldukça endişeli bir şekilde Norman'dan yardım isteyen Thomas, başının mafya ile dertte olduğunu ve elinde çok önemli bilgiler barındırdığını söylüyor.

Norman’dan ailesini ve kendini güvenceye alması karşılığında mafya hakkındaki bilgileri paylaşmaya hazır olduğunu ve bu organizasyonun içinde bulunduğunu söylüyor. Norman pek istekli olmasa da Tommy’nin hikayesini dinlemeye başlıyor. Bundan sonra oyun 1930 yılına dönüyor ve Tommy’i taksici olarak görüyoruz.


Bir gece şans eseri kendimizi Salieri adındaki mafya ailesinin en iyi 2 adamının rakip aile ile olan kovalamacısının tam ortasında buluyoruz. İstemsiz olarak karıştığımız bu kovalamaca, Tommy'nin hayatı tamamıyla değişiyor. Dürüst bir taksiciyken zamanla mafyanın en üst kademesine kadar yükselişine tanıklık ediyoruz. Hikaye orijinal oyuna sadık kalarak yazılmış, ancak bazı yeni sahne ve olaylar ile süslenmiş. Nihayetinde orijinal oyunla aynı şekilde ilerliyor. Bu yüzden hikaye hala bana sorarsanız o başyapıt niteliğini koruyor. Yine de bazı noktalarda orijinal oyuna kıyasla daha az etkilendiğimi söylemem gerekir. Fakat bazı karakterlerin ekranda göründüğü sahne sayısının yeni oyunda daha fazla olması bir artı. Bir de Tommy’nin, Saileri ailesindeki diğer üyeler ile iletişimi orijinal oyuna göre daha güzel aktarılıyor oyuncuya.


OYNANIŞ

Oyun, her ne kadar açık dünya konseptinde olsa da bu kısmi olarak doğru. Oyunun dünyasında ana görev dışında yapabileceğiniz pek bir yan görev veya anlık olaylar bulunmuyor. En fazla gizli arabalar bulup koleksiyon yapabiliyorsunuz. Açıkçası kendini tekrar edip duran açık dünya görevlerindense bir nebze klasik oyun mantığı olan ana görevi yap geç sistemini de özlemişiz sanki.


Oyunda 4 adet zorluk bulunuyor. Kolay, orta, zor dışında birde klasik zorluk modu bulunuyor. Klasik oyunda polisler çok hassaslaşıyor ve şarjör değiştirdiğinizde içinde merminiz kaldıysa onlarda şarjörle birlikte yere gidiyor. Polisin hassaslığı manuel olarak ayarlanabiliyor. Polisin tepkisini simülasyona alırsanız kırmızı ışıkta geçtiğinizde veya hız yaptığınızda anında tepki verip ceza kesmeye çalışıyorlar. Oyun size belli görevlerde yanınıza bir adet yandaş veriyor. Neyse ki orijinal oyundaki gibi bu yandaşlarınızın sağlık barı bulunmuyor. Eski oyunu oynayanlar hatırlarlar ki yanınızdakiler sürekli ölüp durur ve sinir krizi yaşamanıza neden olurdu. Oyuncunun ise sağlık barı bulunuyor ve birçok oyundaki saklan iyileş mantığı olmuyor. Sadece kritik seviyedeyken bir nebze doluyor sağlığınız, onun dışında etraftan sağlık toplayarak arttırıyorsunuz.


Oyunun vuruş hissi biraz zorluk hissettiriyor ki yapımcılar bunu bilerek yaptıklarını söylüyor. Tommy, diğer Mafia oyunlarındaki karakterler gibi asker olmadığından nişan yeteneğinin düşük olduğunu söylüyorlar. Bunu da çatışmada hissediyorsunuz. Güzel bir detay olmuş. Arabadan ateş etme hala mevcut ve artık ön camdan da ateş edebiliyorsunuz. Oyunun en kötü kısmı bence kesinlikle yakın dövüşler. Çünkü hep aynı sistem olan sıyrıl vur sistemine dayalı. Elimde beysbol sopası ile adama vururken o da saldırısına yeni başlamışken çok defa içinden geçip darbe yediğimi biliyorum. Öncesinde sıyrılıp sonra saldırmam gerekiyor çünkü oyunun mantığına göre. Bu da günümüz çağında diğer oyunlarda gördüğümüz boğuşmalardan sonra çok ama çok zayıf kalmış. Bir de oyunun sessizlik kısmı var ki o da yakın dövüş ile yarışacak kadar kötü dizayn edilmiş. Mesela tam düşmanın arkasından sessizce yaklaşıp onu bayıltacak iken aniden animasyon hatası sebebiyle yumruk attığınız oluyor.


Oyunun bazı görevleri gerçekten çok kısa olmuş. Eski oyundaki görev bitiminde Salieri barına geri dönme veya ufak tefek araba çalma yan görev kısımları da çıkartılınca 10 dakikada biten bölümler oluyor. Üstüne bir de "skip drive" diye bir seçenek eklenmiş ki oyundaki araba sürme sahneleri çıkarılırsa herhalde bu tarz görevler 5 dakikada bitiyordur. Oyuncuları delirten hatta oyunu sildiren o meşhur yarış görevi, maalesef hala oyunda bulunuyor. Neyse ki orijinal oyuna göre çok daha basit.


Oyunun en iyi kısımlarından birisi şüphesiz araba sürme mekanikleri. Hele bir de ayarlar kısmından simülasyon sürüş moduna alırsanız size muhteşem bir deneyim sunuyor. Araba sürerken kendinizi 1930'lu yıllarda hissediyorsunuz sürüş mekanikleri sayesinde. Polisleri veya rakip mafya elemanlarını araba kovalamacasında atlatmak çok zor olmuyor. Haritada göreceğiniz belirli bölgelerden geçerseniz rakipleriniz mutlaka etrafta bulunan cisimlere çarpıyorlar ve siz aralardan geçip gidiyorsunuz. Bu işlem kısa bir ara sahne gibi gerçekleşiyor.

Son olarak, bir de serbest moddan bahsedelim. Bu modda etrafta dolanıp silahları deneyip değişik arabaları sürebiliyorsunuz.


GÖRSELLİK

2002 yılında orijinal oyun grafikleri ile adeta bir çığır açmıştı. O dönem diğer oyunlardan fersah fersah önde olan grafikleri, yıllar sonra oynadığınızda bile mükemmel gözüküyordu. Mafia Definite Edition da oldukça iyi grafiklere sahip olsa da o dönemki gibi çığır açmıyor. Günümüzde muhteşem grafiklere sahip oyunlar varken Mafia Definite Edition’ı muhtemelen iyi grafiklere sahip bir oyun olarak hatırlayacağız. Dokular ve ışıklandırma her ne kadar iyi olsa da oyunun en iyi olduğu kısım şüphesiz yansımalardır. Arabaların üzerindeki veya yolun üzerindeki yansımalar gerçekten harika gözüküyor. Eski oyunu defalarca bitirdiğimden olsa gerek, karakterlerin dış görünüşüne bir süre alışamadım. Ancak oyunu biraz oynayıp ilerledikçe bu durum ortadan kalktı.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyuna başladığınızda ve ilk sahne açıldığında oyunun müziklerinin çok iyi olduğunu anlıyorsunuz. Eski oyunun müziği eşliğindeki ara sahne çok ama çok başarılı olmuş ve nostaljik hissetmenizi sağlıyor. Orijinal oyunu oynamadıysanız bile o sahneyi izlediğinizde o samimiyeti yakalıyorsunuz. Aksiyon anlarında veya sakin ya da duygusal anlardaki müzik geçişleri de gayet başarılı olmuş. Radyo müzikleri, o dönemi başarıyla yansıtıyor. Ancak sadece iki radyo kanalı mevcut ve bir tanesi genellikle haberleri sunuyor. Haberler de yapmış olduğunuz eylemleri duyabilmek hoş bir detay olmuş. Oyunun seslendirmesi güzel olmuş. Tommy'nin aksanına alışmam zaman alsa da seslendirme ekibi Mafia Definite Edition'da çok iyi bir iş çıkarmış.


DEĞERLENDİRME

Mafia Definite Edition çıktığı yıl dönemiyle ilk oyun gibi bir başyapıt olamıyor belki ancak gerçekten çok başarılı bir oyun olmuş. Hangar 13'e bana tekrardan bu muhteşem hikayeyi deneyimleme fırsatını verdiği için teşekkür ediyorum ve kendileriyle önceki oyunlardan olan küslüğümü sonlandırıyorum. Oynanış, yılına göre biraz eski hissettirse de oyunun sundukları hala daha günümüzde birçoklarının başaramadığını başarıyor. Mirasçısının izinden gidip onun yaptığı şeyleri yenilenmiş grafikleri, oynanışı, müzikleri ve yeni sahneleriyle oyunculara sunuyor. Mafia Definite Edition bütün oyuncuların deneyimleyip kesinlikle sevebileceği bir yapım.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/agecheck/app/1030840/

https://www.epicgames.com/store/tr/product/mafia-definitive-edition/home

https://www.playstore.com/urun/mafia-definitive-edition

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP1001-CUSA18100_00-MAFIAONEREMASTER

https://mafiagame.com/mafia/

14 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör