• Sylvoran

Katana Zero İncelemesi

Platform : PC / Nintendo Switch

Çıkış Tarihi : 18 Nisan 2019

Tür : Aksiyon / Platform

Yayıncı : Devolver Digital

Geliştirici : AskiiSoft


 Gaming animation of futuristic aircraft

Katanalı bir adam, “neo-noir” kurgusal bir dünya ve hızlı bir oynanış. Katana zero, “Indie” bir yapım olarak bazı oyunların kullandığı formülleri bir araya getirip güzel bir hikaye sosuyla bize servis ediyor. Ortaya çıkan oyun bizi ne şekilde etkilemiş hep beraber bakalım.

HİKAYE

Kahramanımız Subject Zero, katana kullanan bir suikastçı. Düzenli gittiği bir doktordan Chronos adlı bir ilaç alıyor. Bu ilaç, kullanan kişiye zamanı yavaşlatma ve gelecek hareketleri tahmin etme yetisi kazandırıyor. Bununla beraber son derece ölümcül bir silahı da eklersek Subject Zero çok tehlikeli bir suikastçıya dönüşüyor. Aldığı kontratlarla beraber ünü artan Subject daha sonra seri katil Dragon olarak adlandırılmaya başlıyor. İşinde ilerleyen Dragon hep gördüğü kabusu anlamlandırmaya çalışırken, çalıştığı doktorun gizemini çözmek için işe koyulur.


OYNANIŞ

Katana Zero, oynanış unsurunu temel olarak Hot Line Miami’nin formülüne oturtmuş. Verilen görevler için gittiğimiz mekanlar aşamalar halinde oynanıyor. Ekranımıza gelen her bir kısmı bir aşama olarak düşünürsek, görev bu aşamaları peşi sıra geçmekten ibaret oluyor. Bölüm sonunda da kontratta istenen kişiyi öldürüyoruz. Aşamalar çok hızlı oynamak için kurgulanmış. Can barınız yok ve düşmanlar da, siz de tek vuruşta ölüyorsunuz. Ölünce de aşamaya baştan başlayıp yeni bir plan yapıp tekrardan harekete geçiyorsunuz. Bu hızlı yapı, deneme yanılma yöntemiyle aşamaları geçmenizi ve bu sırada tekrar oynadığınız yerde sıkılmamanızı sağlamış. Verilen Chronos gücü de bu bölümleri geçerken çeşitlilik katması açısından gayet güzel uyum sağlamış.


Bunların yanı sıra, ağzımın açık kalmasına sebep olan bir olay var bu oyunda. Hikaye sekanslarında diyalog seçenekleri ile rol yapmanıza olanak veren oyunumuz, bir de bu seçimlerin gidişatı etkilemesini sağlamış. Bunu bir örnekle açıklayayım. Aldığım kontratı yerine getirmek için gittiğim otelin resepsiyonunda oturan görevliyle epey diyalogdan sonra oranın müşterisi olduğuma ve üzerimdeki kıyafetlerin “cosplay” etkinliği için olduğuna kendisini inandırdım. Görevi bitirdiğimde kaçış noktası otelin girişi olduğundan tekrar geriye döndüm ve lobide yine aynı görevli ile elinde pompalı tüfek olan ağır zırhlı bir polis vardı. Normalde polisi alt etmem gerekirken lobideki kadının beni polise her zamanki müşterimiz olarak tanıtmasıyla elimi kolumu sallayarak olay yerinden uzaklaştım. Yapımcıların bu kararı alıp bu özelliği entegre etmesi oyun kalitesini çok arttıran bir unsur olmuş.


GÖRSELLİK

Bu tarz oyunlarda grafik açısından beklentimizin yüksek olmaması gerekiyor. Oyunumuz 8-bitvari grafiklerle sunuluyor ancak bunun bir dezavantajdan çok tercih olarak karşımıza çıkarıyor. Uygulanan sanat tasarımları, oluşturulan konsept, yaratılan atmosfer hep 8-bitvari grafik tarzını destekler nitelikte. Şahsen grafiklerin ve renk paletinin beni çok etkilediğini söylemeliyim. Oyunun odak noktası “hız” ya da “hızlı oynamak” olduğundan düşük sistem ihtiyacı ve yüksek kare hızı bu konsepti iyice tepelere taşıyor. Zaten günümüz en düşük sistemlerin de bile rahatlıkla oynanabilen oyunumuz iyi bir optimizasyona da sahip olduğundan “yağ gibi akıyor.” :P


MÜZİK VE SESLENDİRME

Müziklerin çok çarpıcı ve başarılı olduğunu söylemeliyim. Seçimler çok iyi yapılmış. Katana Zero, “Neo-noir” bir atmosfere sahip olduğundan elektronik müzik ağırlıklı seçimler yapılmış. Bu seçim de atmosferi epey destekler nitelikte olmuş. Bu müziklerin yanı sıra dramatik sekanslardaki ses efektleri verilmek istenen hissi gayet başarılı yansıtmış.


DEĞERLENDİRME

Katana Zero Amerika’yı tekrar keşfetmekle uğraşmayıp mevcut formülleri kendine başarıyla uyarlayan ve bunu güzel bir hikaye ile süsleyebilen bir yapım olmuş. “Indie” klasiklerinden olan Katana Zero hızlı ve tekrarda sıkmayan yapısıyla ve harika müzikleriyle oynanması gereken bir oyun.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/460950/Katana_ZERO/?l=turkish

https://www.gog.com/game/katana_zero

https://www.nintendo.com/games/detail/katana-zero-switch/

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör