• adaydreamer217

Jurassic World Evolution İncelemesi

Platform : PC / PS4 / XBOX One / Nintendo Switch

Çıkış Tarihi : 12 Haziran 2018

Tür : Strateji / Simulasyon

Yayıncı : Frontier Developments PLC

Geliştirici : Frontier Developments

 Gaming animation of futuristic aircraft

Jurassic Park maceram, 3 yaşındayken ailemin beni filmi izlemem için sinemaya götürmesi ile başlamış. Amaçları neydi bilemiyorum, ancak söylentiye göre korku dolu anlar yaşamış ve uzun bir süre kabuslarımda insanları yiyen dinozorlar görmüşüm, arada bir hala da görebiliyorum. Fakat her nedense, dinozorlara karşı hep bir hayranlık da duydum ve oyuncaklar, posterler, çizgi romanlar derken Jurassic Park her zaman hayatımın bir parçasıydı.


Yıllarca Jurassic Park’ın kendine has sağlam bir oyunu çıkmadı. Sadece bir dönemler “tycoon” oyunları çok modayken “Jurassic Park Operation Genesis” adlı bir park inşa simülasyonu çıkmıştı. Oyunu çok severek oynamıştım ve sonrasında da Jurassic Park ismi uzun yıllar boyunca sessizliğe gömülmüştü. Yeni seri, Jurassic World olarak duyurulduğunda kalbim heyecandan yerinden fırlamıştı. Çünkü biliyordum ki Jurassic World beraberinde yeni filmlere, kitaplara ve aynı şekilde yeni oyunlara gebe olabilirdi. Nitekim öyle oldu ve bizi de bu "tycoon" tarzı Jurassic World Evolution isimli oyuna kavuşturdu.


HİKAYE

Oyunumuz Jurassic Park'tan yıllar sonrasında geçiyor. Oyunu hikaye oyunu olarak değil de park kurma simülasyonu olarak düşünebiliriz. Yine de amaç dinozor parkımızı inşa ederken aynı hataları tekrarlamamak ve gelen ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak diyebiliriz. Oyunun indirilebilir içeriklerinde (DLC) biraz daha hikaye odaklı görev ve bölümler mevcut. En çok "Return to Jurassic Park" içeriğini sevdim diyebilirim ancak bu incelemede daha çok ana oyunu mercek altına alacağımızdan ve oyunun da inşa simülasyonu olduğunu düşünerek hikaye kısmını atlayabiliriz.


OYNANIŞ

Oyun, her bölüm başında size sınırları içerisinde parkınızı inşa edebileceğiniz bir ada veriyor. Kimi bölümlerde bazı binalar zaten inşa edilmiş durumda oluyor ve biraz daha az para ile başlıyorsunuz. Siz binalardan bazılarını satıp para elde edip baştan inşa etmeye çalışıyorsunuz. Burdaki en büyük zorluk adaların şekilsizliği. Benim için büyük sıkıntı diyebilceğim kısım adaların bazıları öyle tuhaf sınırlar çiziyor ki parkınızı yaparken çok kısıtlanmış hissediyorsunuz kendinizi. Parkınıza restoran, tuvalet, hediyelik eşya dükkanı gibi binalar yapıp ziyaretçilerin hoşnutluk seviyesini arttırabiliyorsunuz. Otel yaparak ise gelen ziyaretçilerin sayısının artmasını sağlayabiliyorsunuz. Araştırma merkezi yaparak mevcut binalarınızı geliştirebiliyor veya çeşitli yeni özellikler elde edebiliyorsunuz. Bir adet fosil araştırma merkezi yapıp ekibinizi çeşitli bölgelerde bulunan fosilleri incelemeye yolluyor ve DNA elde ediyorsunuz. Kazılardan çıkan altın, gümüş tarzı para edecek şeyleri satabiliyor veya bulduğunuz DNA'lar ile dinozorlarınızı üretmeye başlayabiliyorsunuz.


Evet, gelelim dinozorlara! Oyunda; filmlerde gördüğümüz veya görmediğimiz envaiçeşit dinozor mevcut. Bir dinozorun DNA’sından ne kadar fazla bulursanız o dinozor o kadar sağlıklı oluyor. Şöyle ki az DNA bulduğunuz dinozorlarınız üretim aşamasında hayatta kalamayabiliyor veya kalsa dahi bu kez dışarıdan alıcağı hastalıklara karşı daha açık hale geliyorlar. Aynı şekilde ömürlerinin uzunluğu değişebiliyor. Oyunda sizden istenen çeşitli görevleri yerine getirdiğinizde yeni özellikler kazanabiliyor ve yeni adalara geçip farklı dinozorları koleksiyonunuza ekleyebiliyorsunuz. Dinozorlarınızı üretmeye başladığınız zaman, onların da belirli istekleri oluyor. Mesela kimisi daha fazla su, kimisi daha fazla ağaç veya daha geniş alan isteyebiliyorlar. Ayrıca dinozorlarınızı ürettikten sonra onları bir süre izlemeniz gerekiyor ki tanıyabilesiniz. Çünkü sosyal olanları, saldırgan veya asosyal olanları var. Aynı kafese iki adet Tyrannosaurus Rex (T-Rex) koyarsanız birbirleri ile kavga etmeye başlıyorlar veya korkup stres olup kafeslerindeki duvar ya da telleri kırıp kaçabiliyorlar. Yine sosyallik isteyen dinozorlarınızı yalnız başına veya yetersiz sayıda koyarsanız bir süre sonra kaçmak için her şeyi yapacaklardır.


Eğer dinozorlarınız etrafa kaçmaya başlarsa ziyaretçilerinize mutlaka saldırıyorlar. Etobursa kendine güzel bir ziyafet çekecek, otobursa da korkudan etrafa bir şekilde zarar verecektir. Hemen bu noktada parkınızdaki güvenlik diyebileceğim Ranger jiplerinizi devreye sokmanız gerekiyor. Bu jipleri ister siz sürüyorsunuz isterseniz uygun şekilde görevlendirip etrafa salabiliyorsunuz. Jipleri kendiniz sürerken arka koltukta oturan avcılarınız bayıltıcı okları ile dinozorları bayıltabiliyor ve taşıyıcı helikopter ile kafeslerine geri taşıyabiliyorsunuz. Bu jipler ile kırılan yıkılan bozulan binaları tamir edebiliyor, dinozorlarınızın yemlerini yenileyebiliyorsunuz. Dinozorlarınızın türüne göre onlara yiyecek sağlamanız gerekiyor ki bunları kafeslerine koyacağınız kuzu/keçi veya bitki sağlayan yapılarla sağlıyorsunuz.


Dinozorları izlemesi çok keyifli. Üzerlerine geldiğinizde hem ihtiyaçları ve sağlık durumları çıkıyor, hem de kamera açılarıyla onları takip edebiliyorsunuz. Dinozorların kendi aralarında dövüşmesi ise son derece kanlı oluyor. Belirli aralıklar ile fırtınalar ortaya çıkıyor ve parkınıza hasarlar verebiliyorlar. Bu durumlarda ise koruyucu meleğiniz inşa ettiğiniz acil durum sığınma binaları. Ne kadar çok inşa ederseniz ziyaretçileriniz o kadar güvende oluyor. Çünkü bu binaların bir kapasitesi oluyor ve arkalarından Raptor sürüsü koşan ziyaretçileriniz kapasite dolunca kapıda kalıyorlar. Sonrasını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Oyun kendini tekrara düşmemek için her bölüme başlarken sizi parasız başlatıyor ve bir an önce para kazanıp bunu kara döndürmenizi bekliyor. Bu tek düzelikten kurtarmak için yapılsa bile görev yapıları hep aynı olduğundan bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. İndirilebilir içeriklerde durum biraz daha kurtarılmış ama ana oyun bu yönden biraz zayıf kalmış diyebiliriz. Üstüne adaların size verdiği tuhaf şekillerdeki sınırları koyunca çok kısıtlanmış oluyorsunuz. Örneğin bir bölüme başlarken sonrasında ne tarz bir bina açılacağını bilmiyorsunuz ve yapılarınızı kafanızdaki gibi oluşturuyorsunuz. Sonra aniden açılan monoray sistemi ile halihazırda kurulu binalarınız arasında gelgitler yaşıyorsunuz.


Oyun size bazen git uyuyan dinozorun fotoğrafını çek tarzı görevler veriyor. Siz de jipinize atlayıp kendiniz sürüp dinozorun kafesine girip fotoğrafını çekmeye çalışıyorsunuz. Bu sırada jipinize koşup saldırabilen de oluyor, sizden korkup kaçan da. İnşa simülasyonu olarak tanımlayabileceğimiz bir oyunda böyle atraksiyonlar da hoş oluyor dolayısıyla. Görevleri yaparak, ziyaretçi sayısını arttırarak ve dinozor çeşitliliği ile parkınız yıldız kazanıyor ve sonraki adaya gitme hakkı kazanıyorsunuz. Aynı şekilde gittiğiniz adadan geriye dönüp yeni dinozor DNA’ları ile yeni dinozorlar üretip, yarım kalan görevleri tamamlayabiliyor ve geliştirmelerinizi daha kolay açabiliyorsunuz.


GÖRSELLİK

Oyunun grafikleri bu tarz için oldukça iyi diyebiliriz. Özellikle dinozorların detaylarına bayıldığımı söylemem gerek ki filmleri hiç aratmıyor. Gerek Velociraptor’ların aralarındaki iletişimi, gerekse yerleri titreten bir kükreyişe sahip T-Rex'i görmek insanı heyecanlandırıyor. Yağmur yağdığında dinozorların üzerlerindeki ıslaklık görseli oldukça hoş yansımış. Ziyaretçilerin animasyonları maalesef biraz yetersiz olmuş. Aynı şekilde dinozorlar insanları hep aynı şekilde yiyorlar. Örneğin, ayağı takılan yere düşen bir insanın üstüne atlayan ve onu öldüren Raptor'u hep aynı animasyonla görüyorsunuz ve bir süre sonra artık kendini izletmiyor. Yine de dinozorların etrafta dolaşmasını izlemek, aralarındaki kavga sırasında oluşturdukları animasyonları görmek bu tarz eksiklikleri tolere edilebilir kılıyor.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyunun müzikleri genel olarak Jurassic Park müzikleri olduğundan kulağa oldukça hoş geliyor. Oyun için yapılan müziklerde gerek stresli gerekse de sakin anlarda hiç fena değil. Seslendirme kısmı çok başarılı diyebilirim zira bütün dinozorlar orijinaline sadık kalınıp filmlerdeki duyduğunuz sesleri birebir çıkarıyorlar. Arada filmlerdeki karakterlerin seslendirmelerini de duyabiliyoruz bu da oyuna bir artı katıyor.


DEĞERLENDİRME

Jurassic World Evolution, dinozor ve inşa simülasyonu sevenler için gerçekten oldukça iyi olmuş bir oyun diyebilirim. Ancak bir süre sonra tekrara çok düşmesi ve yapacak bir şey bulamama hissinin üstüne bir de yüksek fiyatı eklenince, indirimde alınması gereken bir oyun haline geliyor. Yine de benim gibi Jurassic Park ile büyümüş ve bir de zamanının Roller Coaster Tycoon oyunlarını yalayıp yutmuşsanız kesinlikle ama kesinlikle kaçırmayın derim. Nihayetinde oynanışın zor olmaması ve parkı yönetme hissi zevkli olduğundan türe yabancı insanlara bile hitap etme şansını taşıyor.FAYDALI BAĞLANTILAR

https://www.jurassicworldevolution.com/en-GB#masthead

https://store.steampowered.com/app/648350/Jurassic_World_Evolution/

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/jurassic-world-evolution/c1ld4244xcnj?activetab=pivot:overviewtab

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP2377-CUSA09991_00-JWEVOLUTION00000

https://www.nintendo.com/games/detail/jurassic-world-evolution-complete-edition-switch/71 görüntüleme