• dragglus

Forza Horizon 4 İncelemesi

Platform : PC / XBOX One / Xbox Series X

Çıkış Tarihi : 28 Eylül 2018

Tür : Yarış

Yayıncı : Microsoft Game Studios

Geliştirici : Turn 10 Studios, Playground Games


 Gaming animation of futuristic aircraft

Microsoft ve XBOX’ın en büyük markalarından biri olan Forza serisi, yıllardır yarış oyunu severleri tatmin etmeyi başarıyor. Güncel nesil ile birlikte exclusive oyun cephesinde, rakibi Playstation’dan geri düşen Microsoft, çözümü servis sisteminde ve özel oyunlarını hem konsol hem de bilgisayarlara çıkartmakta buldu. Ben de bir yarış oyunu sevdalısı ve araba meraklısı biri olarak hazır ülkemizde makul fiyata Xbox Game Pass satın alabiliyorken serinin son oyunu Forza Horizon 4’e bir göz atmaya karar verdim. Ancak oyun beni kısa sürede içine çekti ve kendimi saatlerce başından kalkamaz halde buldum.

HİKAYE

Yarış oyunları denince genellikle akla sürükleyici veya etkileyici hikaye anlatımı ve sunumu gelmez. Arabalar, sesler, grafikler, modifikasyonlar ve yarış hissi daha ön plandadır. Forza Horizon 4, bizlere zaman zaman Hollywood tadında çılgın aksiyon içeren gösteri yarışları sunsa da Need for Speed oyunlarından aşina olduğumuz şekilde bir hikaye anlatımı içermiyor.


Oyunumuz Britanya adasında İskoçya'nın başkenti Edinburgh ve çevresinde geçiyor. Burada düzenlenen Horizon Festivaline dünyanın her köşesinden farklı yarışçılar katılıyor, biz de onlardan biriyiz. Burada amacımız olabildiğince çok yarış ve etkinlikte birinci olarak takipçi sayımızı arttırmak ve Horizon Festivalinde birinci olmak. Takipçi sayısı aslında kazandığımız deneyim puanları temsil ediyor ve ne kadar çok takipçi kazanırsak o kadar prestij seviyesi atlıyoruz.


İlk Horizon oyunu ile karşılaştıracak olursak burada hikayenin gidişatına göre yarıştığımız farklı rakipler “bosslar”, ne yazık ki yok. Ancak onun yerine hikayeyi destekleyen küçük Horizon Hikayeleri bulunuyor. Bu görevler genellikle 10 bölümlük kısa hikayelerden oluşuyor ve her görevden 3 yıldız toplayarak yeni arabalara ve kozmetik eşyalara sahip olabiliyoruz. Hikaye kısmı belki de Forza Horizon 4’ün en zayıf olduğu noktalardan birisi, ancak oyunu oyarken açıkçası bunu çok fazla önemsemiyorsunuz çünkü oyunun açık dünyası size saatlerce yetecek yarış ve aktivite sunuyor.


OYNANIŞ

Oynanış kısmı oyunun açık ara ön plana çıktığı ve parladığı yer. Piyasadaki diğer yarış oyunlarına kıyasla Forza Horizon 4 bizlere güncel olarak 700'den fazla araba ve birçok farklı marka sunuyor. Bu arabalar arasında hiper araçlar, modern süperspor araçlar, off-road araçlar, kamyonlar, tırlar, klasik ve muscle araçlar ve daha fazlası bulunuyor. Birçok farklı türde ve sınıfta araç ile daha önce piyasaya çıkan tüm açık dünya yarış oyunlarından daha fazla seçenek bulunuyor. Sürdüğünüz hemen hemen her araba size farklı bir oynanış ve sürüş hissi veriyor.


Şehir içinde yapabileceğiniz sayısız aktive ve yarış bulunuyor. Bunlardan bazıları Kalkış Yarışları, Yol Yarışları, Kır Rallisi ve Toprak Yarışı. Bu yarışların yanı sıra Edinburgh bizlere envaiçeşit açık dünya aktivitesi de sunuyor. Hız kapanları, hız bölgeleri, drift bölgeleri ve şehir içinde bulunan tehlike işareti ile gösterilen rampalardan atlamak bu etkinliklerden bazılarına örnek olarak gösterilebilir. Diğer oyunculara karşı çevrimiçi yarışlar da yapabiliyorsunuz, ancak zaman zaman bağlantı sorunlarıyla karşılaştığım oldu. Aynı zamanda çevrede bulduğunuz bazı çiftliklerde unutulmuş araçlar mevcut ve siz eğer o araçları bulursanız restorasyon yaparak garajınıza ekleyebiliyorsunuz. Her seviye atladığınızda oyun size şans çarkı çevirme fırsatı sunuyor ve bu çarklardan para, araba veya karakterinizin dış görünüşünü değiştirmek için kullanabileceğiniz kozmetik eşyalar çıkıyor. Haritada bulunan bazı evleri oyunda satın alarak yeni garajınız olarak kullanabiliyorsunuz. İşte bunlar gibi daha birçok aktivite Edinburgh ve çevresinde sizleri bekliyor.


Forza Horizon 4 için simülasyon ve arcade yarış oyunlarının kusursuz bir birleşimi demek yanlış olmaz sanırım. Ne türünün diğer örnekleri Need for Speed serisi veya Crew 2 kadar arcade ne de Forza Motorsport serisi veya Gran Turismo serisi kadar simülasyon. Tam anlamıyla realistik bir arcade yarış oyunu deneyimini biz oyunculara yaşatıyor. Güzel tarafı ise oyun size kendi sürüş zevkinize göre sürüş ayarlarını değiştirebilme imkanı sunuyor böylece isterseniz oyunu tam anlamıyla arcade veya simülasyon oyununa çevirebiliyorsunuz. Oyunda kullanılan grafik motoru ve oyun motoru sayesinde çevre ile olan etkileşim ve yıkılabilen çevre oyunun gerçekçiliğini ve zevkini kat ve kat arttırmış. Önceki Forza oyunlara göre bu oyundaki en büyük değişikliklerden biri de aktif olarak değişen mevsim sistemi. Oyunda dört mevsim yaşanıyor ve her hafta mevsimler değişiyor. Bu mevsim değişiklikleri de oynanışa çok güzel bir şekilde eklenmiş. Kışın yağan kardan yolların buz tutması ve araçların kayması, sonbaharda dökülen yapraklar ve yağan yağmurun etkisi, yazın parlayan güneşin altında arabanızla son sürat kullanmak gerçekten diğer yarış oyunlarında göremeyeceğimiz kadar güzel ve kaliteli bir atmosfer sağlıyor.


Yeni araçlar edinmenin ve o araçlarınızı modifiye etmenin farklı yolları bulunuyor. Eğer yeteri kadar paranız var ise galeriden istediğiniz aracı satın alabiliyorsunuz, onun dışında müzayede evinden diğer oyuncuların sattığı arabaları galeriye oranla daha ucuz bir şekilde elde edebiliyorsunuz. Her ay güncellenen Festival Oynatma Listesi ile beraber belirli yarışları ve etkinlikleri tamamlarsanız Forza size yeni arabalar veriyor ve yapımcı ekip her ay oyuna bu festival sayesinde yeni arabalar ekliyor. Araba boyama kısmı yeterli seviyede farklı tonlarda geniş renk paletleri detaylı bir şekilde var ve oyuncu topluluğunun hazırladığı tasarım ve boyaları arabanıza ücretsiz bir şekilde uygulayabiliyorsunuz. Fakat araç modifeye etme işi oyunun eksilerinden biri olarak gösterilebilir zira ben aradığım çeşitliliği ve detayı bulamadım. Özellikle Need for Speed Underground gibi ikonik bir yarış oyununda gördüğümüz detayda modifiyeler bu oyunda mevcut değil.


Kendi adıma konuşmak gerekirse oyunun en büyük eksikliklerinden biri haritasının yeteri kadar büyük olmaması. İlk 50 belki 100 saatte yeterli geliyor ancak daha sonra hemen hemen bütün yarışları ve aktiviteleri yaptıktan ve yüzlerce araba sahibi olduktan sonra keşke haritayı daha büyük yapsalardı veya güncelleme ile yeni haritalar ekleselerdi demedim değil. Oyuna gelen iki yeni ek paketle yeni haritalar geliyor ancak onlar ana haritadan bağımsız ve aynı haritanın değiştirilmiş versiyonları sadece.


GÖRSELLİK

İşte Forza Horzion 4’ü başarılı bir yarış oyunu yapan en büyük özelliklerinden birine geldik. Oyun tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor biz oyunculara. Çevre detayları, kaplamalar, ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler üst seviyede. İnanılmaz güzel manzaraları ve detayları bulunan Edinburgh, açıkçası yaşayan bir şehir hissini bizlere vermese de görsel kalitesi ve detayları ile size o şehrin bir parçasıymış ve o şehirde yarışıyormuşsunuz hissini çok güzel veriyor. Arabaların iç ve dış detayları ve yansımalar da yine çoğu yarış oyununa taş çıkarır bir seviyede. Ara sıra komik ve bazen de insanı sinir eden "glitch" ve "buglar" da yaşanmıyor değil ancak bu kadar büyük çaplı bir oyun için bu ufak hatalar görmezden gelinebilir.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Bir yarış oyunundan beklendiği gibi araba sesleri Forza Horizon 4’te oldukça başarılı. Bazı oyuncuların belli başlı bazı araba seslerinden şikayetçi olduğunu fark ettim ancak genel seslendirme itibariyle tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Karakter seslendirmeleri idare eder, çok akılda kalıcı veya etkileyici bir sese sahip bir karakter yok. Zaten oyunda fazla diyalog ve seslendirme de yok. Araba sürerken çalan müzikler yine güzel diyebilirim. Oyunda bulunan radyodan istediğiniz türde müzik dinleyebiliyorsunuz ancak çalan müziğin tam anlamıyla kapatılamıyor olması benim gibi oyun oynarken kendi çalma listenizi dinlemek isteyen oyuncular için biraz can sıkıcı bir durum olabilir.


DEĞERLENDİRME

Sonuç olarak, karşımızda son zamanlarda çıkmış en kaliteli yarış oyunu bulunuyor. Gerek grafikleriyle gerek özgür açık dünyası ve yüzlerce çeşit arabası ile Forza Horizon 4 yarış oyunları sevdalıları için biçilmiş kaftan. Bazı ufak tefek sorunları olsa da bundan daha iyi bir alternatifinizin olmadığını açıkça söyleyebilirim. Özellikle ülkemizde Game Pass sayesinde çok ucuz bir fiyata bu kadar kaliteli bir oyuna erişebilmekten oldukça memnunum. Türü seven herkese gözümü bile kırpmadan bu oyunu rahatlıkla önerebilirim.FAYDALI LİNKLER

https://www.microsoft.com/tr-tr/p/forza-horizon-4/9pnqkhfld2wq?activetab=pivot:overviewtab

https://www.xbox.com/tr-TR/games/forza-horizon-4

https://forzamotorsport.net/en-us/games/fh4/
66 görüntüleme