• adaydreamer217

Devil May Cry 5 İncelemesi

Platform : PC / PS4 / XBOX One

Çıkış Tarihi : 8 Mart 2019

Tür : Aksiyon / Macera

Yayıncı : Capcom

Geliştirici : Capcom


 Gaming animation of futuristic aircraft

Devil May Cry serisi her daim Capcom’un en güzide yapımlarından biri olmayı başarmıştır. 2013 yılında çıkan D.M.C. isimli oyunu benim gibi hayranlarını gerçekten üzmüş, Dante’yi o şekilde görmek içimi parçalamıştı adeta. Ayrıca dördüncü oyunla birlikte aslında yarım kalan hikaye hep devam etsin istemiştim. Bu konuda yalnız değilmişim ki Capcom tam 11 yıl sonra hayranlarını dinleyip onlara bu hediye niteliğindeki yeni oyununu sundu. Peki 11 yıllık bekleyişe değen ve cevapsız kalan sorularımıza yanıt bulduğumuz bir yapım olmuş muydu Devil May Cry V?

HİKAYE

Dördüncü oyundan yıllar sonrasında; bir önceki oyundan tanıdığımız Nero karakteriyle hikayeye başlıyoruz. Yeni bir şeytan dünyaya ayak basmış ve kelimenin tam anlamıyla ortalığı kasıp kavurmaktadır. Adı “Urizen” olan bu yeni arkadaş bir şeytan kralıdır. Ve tabi ki, bu şeytan kralını haşlamak yine bizim yaşlı ama sempatik ve alaycı Dante’mize düşüyor. Ancak bu kez işler düşündüğümüz gibi kolay gitmiyor.

Oyunun başında Nero’nun gözünden Dante’nin yenilgisine tanıklık ediyoruz, Dante’ye ne olduğunu öğrenemeden ordan kaçıp son anda canımızı kurtarıyoruz. Ardından Urizen’in beslendiği ağaç olan Qliphoth’u zayıf düşürüp, biraz daha güçlü şekilde şeytan kralın karşısına çıkma ve ikinci round’da işi bitirmeyi amaçlıyoruz. Ancak hikaye o kadar dallanıp budaklanıyor ki bir sürü sürprizler ve hayranları mutlu edecek sahnelere tanıklık ediyoruz.

Aslında hikaye olarak en iyi Devil May Cry oyunu diyebilirim sadece hikayede giriş kısmını geçtikten sonra tempo bir noktaya kadar çok düşüyor. Bazı yerlerde hikayeyi unuturken bazı yerlerde meraktan hemen sonunu görmek istiyorsunuz. O yüzden hikayeye çok hızlı giriş yaptıktan sonra temponun bu denli düşmesi bazı oyuncuları sıkabilir.


OYNANIŞ

İşin oynanış tarafına geldiğimizde yine oldukça hızlı ve eğlenceli bir yapı ile karşı karşıyayız. Oynanabilir üç farklı karakterimiz bulunuyor. Bunlar sırasıyla Nero, V ve Dante. Nero ile oynarken önceki oyundaki şeytan kolumuz yerine artık “Devil Breaker” isimli robotik ve farklı özelliğe sahip parçalar kullanıyoruz. Bunlar ile oynamak çok zevkli olsa da, yeni özellikli bir kola geçiş yapabilmek için mevcut olandan vazgeçmeniz (discard) gerekiyor. Bu biraz can sıkıcı bir durum olsa da Nero’nun türlü türlü yetenekleri ile durum bir nebze kotarılmış.


Diğer karakterimiz V ise son derece gizemli. Oyun boyu güvenmekte zorlandığınız ancak oynarken oynanışı nedeniyle de sonuna kadar güvenebileceğiniz bir karakter olmuş V. Kendisi görsel açıdan bana Star Wars evreninden Kylo Ren’i anımsattı. V karakterinin oynanışı bugüne kadar Devil May Cry serilerindeki en farklı tarz olmuş zira kendisinin savaşırken çağırdığı üç yandaşı var. Bunlardan bir tanesi puma görüntüsündeki ve özellikle yakın saldırıda etkili “Shadow”. İkincisi ise kuş şeklindeki “Griffon” ve kendisi uzak saldırılar için kullanılan bir yardımcı. Sonuncusu ise önceki oyunlardan aşina olduğumuz “Devil Trigger” isimli karakterlerin özel olarak kullandığı, barınızı doldurduğunuzda açılan “Nightmare” isimli golemi andıran ve ağır saldırılar yapan yardımcınız. V karakterinin kendisinin yaptığı bir saldırı yok; yancılarını çağırıp kendi adına saldırı yapmalarını sağlıyor. İşte bu nedenle oldukça değişik bir oynanışa sahip.


Gelelim oyunun ilerlediğiniz kısımlarında oynamayı en çok istediğiniz veya isteyebileceğiniz karaktere... Dante! Yine oldukça havalı ve bir o kadar da komik silah ve hareketlere sahip. Kendisi ile önceki oyunlardaki komboları yapabilirken üzerine yeni elde edeceğiniz silah ve özellikler ile adeta cehennemi dünya üzerindeki şeytanlara taşıyorsunuz. Oynanış olarak en çok keyif aldığım karakter, şüphesiz Dante’ydi. Oyun size karakterleri bazı görevlerde hikaye gereği, bazı görevlerde ise üçlü arasında seçime dayalı olarak veriyor. Bu noktada bazı görevler çevrimiçi modu destekliyor. Ancak aklınıza tam anlamıyla bir eşli oynanış gelmesin, çünkü bir nevi oyununuza katılan diğer oyuncular da kendi oyunlarını oynuyorlar ve yan yana gelmiyorsunuz. Sadece uzaktan veya aranıza giren kırılamaz yapıların arkasından görüyorsunuz onları.


Oyunda birçok yetenek mevcut. Bu yetenekler ile silahlarınızı veya özelliklerinizi güçlendirip harika kombolar yapabiliyorsunuz. Yeteneklerini güçlendirmek için bölümlerdeki oynayış tarzınız ve etraftan topladığınız Red Orb’lar devreye giriyor. Oynayış tarzı demişken, oyun sizi her bölümün sonunda derecelendiriyor ve aldığınız puana göre size bir miktar yetenek puanı veriyor.


GÖRSELLİK

Oyun grafik motor olarak Resident Evil'ın son yıllarında kullandığı RE grafik motorunu kullanıyor. Bu sebeple oyun oldukça güzel görsellere sahip. Özellikle ara sahnelerde gerek karakterler gerek efektler olsun sahnelere bakmaya doyamıyorsunuz. Oyunu hem PC tarafında hem PS4’te deneyimledim. Oyun içi grafiklerin ışıklandırması ve efektlerin sunumu açısından PC tarafı çok daha iyi olmasına karşın PS4 tarafında da son derece güzel ve akıcı bir şekilde size oynanış sunuyor. PC tarafında emektar makinem ile hiç bir optimizasyon sorunuyla karşılaşmadım.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Müzikler yine son derece gaza getiren ve sizleri havaya sokan tarzda olmuş. Ancak önceki oyunlarda sanki daha fazla müzik vardı diye hatırlıyorum. Mevcut müzikler oldukça güzel olduğundan tolere edebiliyorsunuz. Seslendirme kısmında da gayet başarılı bir seslendirmeye sahip oyun. Dante’nin eski sesini duyup yine o mimiklerini görmek insanda gülümsemeye yol açıyor.


DEĞERLENDİRME

Devil May Cry V hayranların 11 yıldır beklediği, hatta yer yer çok daha fazlası olmuş bir oyun. Hikayenin bu denli meraklandırması ve dallanıp budaklanıp çok farklı yerlere gelmesi bile hayranlarını çıldırtmayı başarabilecek bir yapım haline getiriyor oyunu. Hikayeye yabancı olanlar için kısa bir özet kısmı da mevcut menüde. Zaten hikaye üstüne bu kadar düşmeleri, hayranları dışındaki kitleyi de çekmek istediğini gösteriyor Capcom’un. Ufak tefek hataları dışında herkesin deneyimleyip eğlenebileceği bir yapım ile karşı karşıyayız. Herkesin telefonunu kaldırıp Dante tonuyla "Devil May Cry" demesi dileğiyle.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/601150/Devil_May_Cry_5/

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP0102-CUSA08161_00-DMC5BUNDLE000RO1

https://www.devilmaycry5.com/

https://www.xbox.com/tr-TR/games/devil-may-cry-5
63 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör