• adaydreamer217

Dead By Daylight İncelemesi

Platform : PC / PS4 / Nintendo Switch / Xbox One / Android

Çıkış Tarihi : 14 Haziran 2016

Tür : Aksiyon / Korku

Yayıncı : Starbreeze Publishing

Geliştirici : Behaviour Digital


 Gaming animation of futuristic aircraft

Son yıllarda çok oyunculu türlere yeni soluklar gelmeye başladığını görüyoruz hep birlikte. Bugünkü misafirimiz ise “asimetrik çok oyunculu” oyunlar sınıfının en iyi ve en popüler temsilcilerinden biri olan Dead By Daylight. Oyun kısa süre içerisinde öyle bir oyuncu kitlesine sahip oldu ki, ilk başta sadece Steam için çıkmasına rağmen bugün konsollarda da mevcut, hatta şimdilerde yeni nesil konsollara kendini hazırlıyor. Yeni nesil konsolların çıkışına az kala oyuna gelen grafiksel güncelleme ve son zamanlarda çıkan çapraz platform desteği ile oyuna tekrardan dönüş yapıp incelemeye karar verdim. Çıkışından bu yana iyisiyle kötüsüyle nelerin değiştiğini deneyimleyip sizlere aktarmak istedim.

HİKAYE

Oyunun bir hikayesi ya da hikaye anlatımı var demek doğru olmaz. Yalnızca karakterlerin (hayatta kalmaya çalışanların ve katillerin) arka planında kendilerine ait özgeçmişleri var. Genel olarak katili oynayan oyuncumuz, hayatta kalma mücadelesi veren diğer dört oyuncuyu öldürüp "varlık" denen ne olduğu belirsiz bir mahlukata kurban etmeye çalışıyor.


OYNANIŞ

Oyunda hayatta kalmaya çalışan ekibin tamir etmesi gereken ve haritanın farklı noktalarına yerleştirilmiş beş adet jeneratör bulunuyor. Bunları tamir ettikten sonra açılacak olan iki adet çıkış kapısının birinden kaçmayı başaran olursa dört oyunculu ekip o eli kazanmış oluyor. Ancak bu o kadar da kolay değil, hatta takım çalışması ve yardımlaşma olmadan oldukça zor. Çünkü bu tamir işleriyle uğraşan arkadaşları avlamak için etrafta dolaşan korkunç bir katil var. Eğer ki bu katil ne yaptığını bilen bir oyuncu tarafından yönetiliyorsa hayatta kalmaya çalışan ekibin iyi koordine olması gerekiyor.


Katilimiz bulduğu oyunculara önce zarar verip yere düşmelerine sebep oluyor. Sonra onları yakalayıp sırtında taşımak suretiyle etrafta bulunan kancalara asarak kurban etme sürecini başlatıyor. Asılan oyuncunun kurtarılmak için belirli bir süre vakti oluyor ve diğer oyuncular onu kurtarabiliyor. Kurtaramadıkları takdirde de katilimiz o oyuncuyu öldürmüş ve kurban etmiş oluyor. Bir kişi daha eksilen ekibin hayatta kalma mücadelesi ise bir nebze daha zorlaşmış oluyor böylece.


Jeneratörleri tamir ederken, kendinizi veya diğer oyuncuları iyileştirirken “skill check” adı verilen zamana dayalı tuşa basma olayı var. Eğer zamanında basamazsanız katile yeriniz hakkında fikir verecek bir uyarı gidiyor. Benzer şekilde hayatta kalmaya çalışan ekip de (hepsi olmasa da çoğu) katilin yaklaştığını kalp atış sesi vasıtasıyla anlayabiliyor ve aradaki mesafe azaldıkça kalp atış sesleri şiddetleniyor.


Oyuna giriş yaptıktan sonra hangi taraf için oynayacağınızı seçiyorsunuz. Hayatta kalan olarak oynayacaksanız kendinize bir karakter seçmeniz gerekiyor. Karakterlerin kendilerine ait yetenekleri olsa da seviye atladıkça bu özellikleri diğer karakterlere de taşıyabiliyorsunuz. Sonrasında pek ıssız olmayan bu haritaya düşerken yanınıza alacağınız bir eşyayı seçmenize izin veriliyor. El feneri (katili kısa süreli kör ediyor), sağlık çantası (yaralanan oyuncuları kendiniz de dahil olmak üzere iyileştiriyor), harita (jeneratörlerin veya eşya bulabileceğiniz sandıkların yerini gösteriyor), alet çantası (jeneratörleri daha hızlı tamir etmeyi sağlıyor) ve anahtar (jeneratörleri tamamlayamasanız dahi kaçabileceğiniz kapak olarak adlandırılan yeri açıyor) kullanabileceğiniz eşyalar arasında.


Eşya seçiminden sonra bir de Adak (Offering) adı verilen bir bölüm var. Bu da size şansınızı arttırmak, oyun sonunda daha fazla tecrübe kazanmak ve kendi seçiminize dayalı haritalarda başlamak gibi avantajlar sağlıyor. Oyun, el bitiminde oynayışınıza göre size bir miktar puan veriyor. Bu puanları Kan Ağı (Blood Web) denilen yerde, ister yeni eşyalar almak, isterseniz de kendinizi ya da bu eşyaları güçlendirmek amacıyla harcayabiliyorsunuz.


Oyunda harita, karakter ve katil çeşitliliği oldukça fazla. Ancak bu durum beraberinde büyük bir sorun getiriyor. Oyunda yeni karakter ve katilleri gerçek para yani mikro ödemeler ile alıyorsunuz. Bu da oyunu ister istemez "pay to win" sistemine itiyor. Eğer bütün katillere ve karakterlere erişim sağlamak istiyorsanız oyunun kendisinden çok daha fazla para ödemeniz gerekiyor (en azından PC tarafında). Katiller arasında oyun ve film dünyasından pek çok tanıdık, hatta kült yüzü görebiliyorsunuz. Silent Hill'deki piramit kafadan, Halloween filmindeki Michael Myers'a ve Elm Sokağı'ndaki Freddy Krugger'a kadar, nice katil oyunda sizleri veya sizin için öldürmek üzere seçilmeyi bekliyor.


GÖRSELLİK

Oyundaki grafikler geçtiğimiz hafta yeni nesil konsollar çıkacağı için gelen bir güncelleme ile yenilendi. Bu yüzden bu incelemede bunu baz alarak yazıyorum. Oyunda çok gerçekçi bir grafik bulunmasa da çok oyunculu bir oyun için oldukça yeterli. Işıklandırma ve dokular geçen haftaki güncelleme ile oldukça güzel hale geldi. Daha da geliştirileceğini duyduğum grafikler için ortalamanın üstünde diyebiliriz şimdilik.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Oyundaki müzikler oyuncuyu havaya ve strese sokmak için hazırlanmış tarzda. Katil sizi kovalarken gerçekten uğursuz bir şekilde müzik sizi geriyor. Sakin anlarda ise arka fonda yavaş gerilim müzikleri duyduğumuz yapım, bu konuda üstüne düşeni başarmış. Seslendirme kısmında ise bağırış çağırış dışında herhangi bir öğe bulunmuyor. Belki hayatta kalanlar için daha fazla strese sokabilecek seslendirmeler yapılabilirdi. Bir de katiller içerisinden "Avcı" isimli katilin söylediği ninni şeklindeki şarkı hala kulaklarımda çınlamakta.


DEĞERLENDİRME

Oyun gerek karakter, gerek harita çeşitliliği sayesinde sizleri uzun süre başında tutabiliyor. Yeni gelen çapraz platform sistemi ile arkadaşlarınızla da farklı platformlardan oynayabiliyorsunuz. Bunlar gerçekten hoş detaylar olsa da mikro ödemeler ile alınan karakterler bariz şekilde diğerlerine oranla daha güçlü. Bu da oyunu parayı veren kazanır mantığında çalışmasına neden oluyor. Sonuçta Dead By Daylight size, oyuncu kitlesinin fazlalığı ve içerik çeşitliliği sayesinde farklı bir deneyim sunabiliyor.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/381210/Dead_by_Daylight/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bhvr.deadbydaylight&hl=tr

https://deadbydaylight.com/en

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP3367-CUSA08032_00-DEADBYDAYLIGHT00

https://www.nintendo.com/games/detail/dead-by-daylight-switch/

50 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör