• Sylvoran

Captain Tsubasa: Rise of New Champions İncelemesi

Platform : PC / Nintendo Switch / PS4

Çıkış Tarihi : 27 Ağustos 2020

Tür : Aksiyon / Spor

Yayıncı : Bandai Namco Entertainment

Geliştirici : Tamsoft


 Gaming animation of futuristic aircraft

Futbol oyunlarının büyük iki markasının dinlenmesini fırsat bilen Bandai Namco doksanlarda çocukluğunu yaşamış kitlenin kalplerine dokunacak, animesi ve mangasıyla hayatımızda yer etmiş futbol oyunu olan Captain Tsubasa: Rise of New Champions‘ ı çıkardı. Oyunumuz PES ve FIFA ‘ ya rakip olarak mı çıkartıldı yoksa kendi kulvarını mı yaratmak istedi? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını bulalım.


HİKAYE

Oyunumuzun hikaye kısmı iki parçaya ayrılmış durumda. İlki Tsubasa ve okul takımının Japonya şampiyonu olmaya çalışmalarını konu alıyor. Çıktıkları bu serüvende çeşitli konularda ufak da olsa seçim şansımız oluyor ancak çok yüzeysel olduğu için herhangi bir RYO elementi katmıyor.


Diğer hikaye seçeneği nispeten daha çekici ve eğlenceli bulduğum kendi karakterini yaratıp, kariyerine yön verdiğin mod oldu. Bu modun hikayesini ise biz oyuncular şekillendiriyoruz. Nihai hedefimiz, karakterimizin en iyi oyuncu olup bütün kupaları kaldırması oluyor.


OYNANIŞ

Oyun bu noktada bize sürpriz yapıyor. Açıkçası oyuna başlarken anime sosuyla FIFA ve PES minvalinde bir oynanışla ne kadar güzel olacağını düşünüyordum ama açılış maçı başlayıp mekanikleri görünce büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Oyunumuz, oynanış anlamında "arcade" bir yapıda. Futbolun temel mekaniklerini oyuna entegre edip sistemi daha basit bir yapıda tutmuşlar. Bunun yanında oyunda faul yapma yok ve bu eksiklik aslında oyuna çok hız katmış. Aynı zamanda anime havasını da vermeye yardımcı oluyor ancak bu kararın hız katmak için değil de hakem yapay zekasına kaynak ayırmamak için olduğunu düşündüm ben yine de.


Karakterlerin, özellikle de Tsubasa’nın kendine ait yeteneklerini kullanmak çok keyifli. Özel yetenekleri kullanmak epey kolay yapılmış. Örnek olarak Tsubasa'yla yeteneğini kullanmak için "Spirit" barının en azından yarıya kadar dolu olması ve şut barını doldurmamız yeterli. "Spirit" bar dayanıklılığımızı gösteriyor ve oyunda aksiyon gerçekleştirdikçe azalıyor.

Gelelim oyunda defans yapma şekline. Faul olamadığı için iki temel hareketle topu kapma şansımız oluyor. İlki, rakibe depar atarak yaklaştığımızda hafif omuz atarak topu kapabiliyoruz. Bir diğer yöntem ise kayarak müdahale yapmak. Bu temel hareketlerle defans olayını bitirmiş oluyoruz.


GÖRSELLİK

Oyunun en can alıcı kısmı grafiklerinde. Anime'lerin o pürüzsüz, cam gibi net ve rengarenk renk paleti oyunumuzda çok iyi yansıtılıyor. Tabi ki gerçeklikten uzak bir tarz olması sebebiyle bazı kişileri itebilir ancak anime seven ve takip eden herkesin aşina olup bayılacağı türde bir çalışma olmuş. Bunun yanı sıra görselleri tamamlayıcı efektler de çok başarılı olmuş. Özellikle çeşitli özel şutlar çekildiğinde topun üzerinde çıkan avatarlar insanı çok keyiflendiriyor. Optimizasyonu iyi olan oyun hali hazırda düşük sistemlerde bile çalışabilecek durumda.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Karakterlerin sesleri , özüne sadık kalınarak eklenmiş. Açıkçası anime kültürünün yansıması olarak geliştirilen oyunlarda, orijinal dilde oynamak her zamana daha keyifli gelmiştir bana. Seslendirme olarak birçok dil mevcut ancak karakterlerin jest ve mimiklerine oturmadığını söylemek isterim. Müzikler ise oyuncuya menülerde sıkılmadan oyalanması ve oyuncunun enerjik kalmasını sağlayacak parçalar seçilerek tasarlanmış. Hikaye kısımlarındaki duygu geçişlerinde müziklerin etkisi gayet güçlü olmuş. Özetle seslendirmeler anime kültürünün ruhunu çok iyi yansıtmış.


DEĞERLENDİRME

Sonuç olarak oyunumuz diğer futbol oyunlarına kıyasla simülasyon olma kaygısından uzak bir şekilde kendinde futbolu, grafik roman ile harmanlayan bir yapı sunmuş. Benim gibi doksanlarda çocukluğunu yaşamış arkadaşlara da güzel bir nostalji sunuyor. Görsel açıdan canlı ve rengarenk bir görünüm sunan yapım, oynayış açısından teknik taktik arayan futbol hastalarını tatmin etmeyecektir. Ancak "arcade" ve hızlı yapısı "casual" oyun arayan oyunseverleri eğlendirecektir.FAYDALI LİNKLER

https://store.steampowered.com/app/1163550/Captain_Tsubasa_Rise_of_New_Champions/

https://en.bandainamcoent.eu/captain-tsubasa/captain-tsubasa-rise-of-new-champions

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP0700-CUSA14896_00-0000000000000001
85 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör