• dragglus

Call Of Duty: Modern Warfare İncelemesi

Platform : PC / PS4 / XBOX One

Çıkış Tarihi : 25 Ekim 2019

Tür : Aksiyon / FPS

Yayıncı : Activison

Geliştirici : Infinity Ward


 Gaming animation of futuristic aircraft

Oyun dünyasını yaklaşık 15 yıldır domine etmekte olan, birinci şahıs nişan alma (FPS) oyunları arasında günümüzün en popüler ve en çok oynanan oyun serilerinden biri olan Call of Duty, 16. oyunu ile yeniden karşımıza çıktı. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, bu oyun orijinal Modern Warfare üçlemesinden bağımsız bir oyun. Yapımcı ekip seriyi sıfırlayarak (reboot) baştan yeni bir Modern Warfare evreni yarattılar desek yanlış olmaz sanırım. Önceki oyunlara benzeyen içerikler ve bazı göndermeler mevcut ama kendi başına bağımsız ve ayrı bir oyun.


2007 yılında çıkan ilk Modern Warfare oyunu, aslında o zaman için bir devrin niteliğinde olan sinematik ve önceden yazılmış (scripted) aksiyon sahneleri içeren ve bu sayede hikaye anlatımını daha gerçekçi ve kaliteli yapan ilk oyundur. Aynı zamanda 2. Dünya savaşı dışında bir dönemi konu alan ilk Call of Duty oyunu olma özelliğini de taşır. Serinin sıkı hayranları belki bu sıfırlanma durumundan memnun olmayabilir ancak artık her yıl seri üretime geçmiş Call of Duty oyunlarından bıkan biri olarak bu oyuna karşı oldukça ön yargılıydım ve rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki son yıllarda oynadığım en iyi Call of Duty oyunu ile karşılaştım ve bu durum beni oldukça mutlu etti. Yeni oyunu bu kadar kaliteli ve iyi yapan özellikler neymiş gelin hep birlikte bakalım.

HİKAYE

Hikayemiz kurgusal bir orta doğu ülkesi olan Urzikistan’nın Rus kuvvetler tarafından işgal edilmesini konu alıyor. Daha sonra bu ülkede Al-Qatala adlı bir terörist grubu ortaya çıkıyor ve hikayenin ana karakteri Farah Karim ve kardeşi Hadir kurdukları direniş grubu ile birlikte ülkelerini Ruslardan ve terör örgütünden kurtarmaya çalışıyorlar. Tabii işin içine SAS ekibi ve CIA de giriyor. İşte burada oyun bize hikayeyi iki kısımdan deneyim etmemize olanak sağlıyor. Oyunun yarısında CIA SAC/SOG Görevlisi “Alex” karakterini yönetiyor ve Farah’ın önderliğindeki direniş grubuna yardım ediyoruz. Hikayenin kalan yarısını ise Captain Price’ın önderliğindeki SAS ekibinden Kyle Garric ile oynuyoruz. Oyunun ilerleyen kısımlarında bu karakterler birleşiyor ve ortak bir amaç uğruna savaşıyorlar. Daha fazla detay vererek oyun zevkinizi bozmak istemiyorum çünkü oyun size karakterlerin hikayesini özellikle de Farah ve Hadir’in geçmişlerini ve motivlerini gerçekten çok başarılı bir şekilde veriyor ve bu sayede karakterlere daha kolay bağlanabiliyor ve kendinizi onların yerine koyabiliyorsunuz. Yeni Modern Warfare oyununun eskilerinden farklı olarak yaptığı en iyi şey, savaşın ve terörün ne kadar zor, acı ve kötü olduğunu iyi işlenmiş ve kurgulanmış bölümler ve sahnelerle bizlere anlatmak olmuş. Eski oyunlara nazaran karanlık, çok daha ciddi ve ağır bir hikaye bizleri bekliyor.


OYNANIŞ

Call of Duty Modern Warfare, oynanış bakımından serinin önceki oyunlarıyla neredeyse birebir aynı. Animasyonlar, vuruş hissi ve mekanikleri tamamen aynı. Yeni gelen en büyük özelliklerden biri siper alma özelliği olmuş. Serinin önceki oyunlarındaki gibi etrafta koşturarak düşmanları öldürmeniz artık daha zor, onun yerine oyun sizin siper alarak savaşmanızı ve daha yavaş ilerlemenizi istiyor. Ancak bu özellik de oyunu 1 saat oynadıktan sonra çok da gerekli hissettirmiyor. Silah bakımında her zamanki gibi oyun oldukça çeşitli ve yeterli. Keskin nişancı tüfekleri, makineli tüfekler çeşitli tabancalar, pompalı silahlar, roket atarlar, el bombaları derken oyunda envaiçeşit silah mevcut ve hepsinin de oynanışı oldukça keyifli. Benim için oyunun en başarılı yönü bölüm tasarımları oldu. Her zaman olduğu gibi yine Hollywood tarzı aksiyon sahneleri ve patlamalar mevcut, ancak oyun her bölüm oynanışı sıkmamak adına size farklı şeyler yaptırıyor. Özellikle Kyle Garric ile oynadığımız gece görüş gözlüğüyle yapılan gece operasyonları benim için oyunun en iyi ve en zevkli bölümleri oldu. Oyun kendini taze tutmak için değişik yöntemlere başvurmuş. Hikaye, olay hikayesinden çıkıp zaman zaman karakter hikayesine dönüşüyor. Özellikle Farah ve Hadir’in geçmişlerini oynadığımız kısımlar gerçekten klasik Call of Duty formülünün dışında ve hoş değişiklikler olmuş. Captain Price karakterini her ne kadar çok sevsem ve nostalji hissini yükselten bir karakter olsa da aslında hikayede çok da gereği olmayan bir karakter olmuş. Onun yerine başka bir karakter olsa oyun hiçbir şey kaybetmezmiş ancak tabii burada amaç benim gibi diğer oyuncuların nostalji hissini yükseltmek ve karakterin popülaritesinden yararlanmak. Hikaye modunda değinecek çok fazla bir şey yok, zaten 5-6 saate rahatça bitirebileceğiniz bir oyun. Bildiğimiz yıllardır oynadığımız Call of Duty’den çok farklı değil belki ama hikayesi ve işleyişi oldukça güzel keyifli ve merak uyandırıyor.

Çok oyunculu (multiplayer) kısmına gelecek olursak açıkçası burada biraz zayıfım diyebilirim. Her sene çıkan Call of Duty oyunlarının hikaye modları oturup bitiririm ama multiplayer kısımları çok da ilgimi çekmez ve nadiren oynarım. Ancak genel itibariyle multiplayer modları önceki oyunlarda bulunun modlardan çok farklı değil. Team Deathmatch, Domination, Infected, Ground War, Free-For-All, Capture the Flag gibi eski oyunlardan aşina olduğumuz birçok oyun modu ve dahası bu sene de biz oyunculara sunulmuş. Oldukça keyifli ve eğlenceli modlar olduklarını söyleyebilirim. Bir iki saat oynar göz gezdirip kapatırım dedim ama kendimi saatlerce oynarken buldum.


Son olarak bu senenin bomba oyun modu Warzone’a değinmeden geçmek olmaz. Son zamanların en çok oynanan ve en popüler Battle Royale modlarından biri olmayı başardı. Oyuna sahip olmadan sadece bu modu oynamak için ücretsiz indirebilir ve PS4, XBOX ve PC oyuncularına karşı herhangi bir platformdan (cross-platform özelliği) mücadeleye dahil olabilirsiniz. Warzone modu da temelinde diğer Battle Royale oyunlarında gördüğümüz ögeleri içerisinde barındırıyor. Yeni gelen özelliklerden biri de ilk öldüğünüz sefer oyun sizin için bitmiyor. Savaş esiri olarak sizi “Gulag” adı verilen bir bölgeye yolluyorlar ve burada sizin gibi ilk defa ölen başka bir oyuncu ile bire bir mücadele ediyorsunuz. Eğer bu mücadeleyi kazanırsanız oyun size savaş alanına geri dönme fırsatı veriyor. Bu yeni özellik dışında yine Battle Royale oyunlarından aşina olduğumuz zamanla kapanan çember ve etrafta toplayabileceğiniz tonla eşya mevcut. Tabii belli başlı bazı yenilikler de bulunuyor ancak bunları kendiniz oynadığınızda göreceksiniz.


GÖRSELLİK

Oyunun görselleri oldukça kaliteli ve göze hoş geliyor. Karakter tasarımları, animasyonlar ve yüz detayları gayet başarılı. Çevre detayları, kaplamalar, partikül ve patlama efektleri yine üst düzeyde. Işıklandırma ve yansımalar gerçeğe oldukça yakın ve atmosferi daha da gerçekçi bir hale getiriyor. Silah tasarımlarını, detay ve kaplamalarını da çok beğendiğimi söylemek isterim. Teknik açıdan bilgisayarda optimizasyonu biraz sıkıntılı ama hikaye modunu oynarken çok ciddi FPS düşmeleri yaşamadım, ara ara çok hafif bir düşme oldu sadece. Online tarafta özellikle Warzone’da oldukça fazla lag ve FPS düşmesi oldu ama bunun sebebi benim sistemimden ve internetimden dolayı da olabilir zira oyunun sistem gereksinimi oldukça yüksek.


MÜZİK VE SESLENDİRME

Seslendirme bakımından oyunu oldukça beğendim. Özellikle Captain Price’ı canlandıran aktörün oyunculuğuna ve sesine hayran kaldım. Karakterin havasını ve karizmasını harika bir şekilde gösteriyor. Diğer karakterler de oldukça başarılı diyebilirim; ortama ve atmosfere uygun davranıyor doğal ve gerçekçi tepkiler veriyorlar. Burada aktör ve aktrisler oldukça iyi bir iş çıkarmış. Ara sahnelerde gerçekten harika bir iş çıkarılmış, adeta bir aksiyon filmi izliyor gibi hissettim. Müzikler konusunda açıkçası çok da aklımda kalan, beni heyecanlandıran bir müzik hatırlamıyorum bu yüzden müzikler orta seviyede diyebilirim. Silah ve patlama sesleri yine gerçeğe son derece yakın ve başarılı olmuş.


DEĞERLENDİRME

Sonuç olarak karşımızda kuvvetli bir hikaye modu, çeşitli ve eğlenceli çok oyunculu modları ve Battle Royale modu bulunan bir Call of Duty var. Her ne kadar seriyi kökten değiştirecek bir oyun olmasa da son zamanlarda çıkan oyunlara kıyasla özellikle hikaye modu açısından oldukça iyi bir oyun olmuş. Serinin hayranları zaten oyunu çoktan alıp oynamıştır ama eğer sıkı bir hayran değilseniz ve online modlara ilginiz yoksa ama güzel bir hikaye sunan Call of Duty oyunu arayanlardansanız bu oyunu kesinlikle size tavsiye ederim.FAYDALI LİNKLER

https://www.callofduty.com/modernwarfare

https://www.xbox.com/tr-TR/games/call-of-duty-modern-warfare

https://www.activision.com/games/call-of-duty/modern-warfare

https://eu.shop.battle.net/en-gb/product/call-of-duty-modern-warfare?p=68930

https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP0002-CUSA15277_00-CODMWSTANDARD001
43 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör